K PROTESTOM „ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO“ SA PRIDAL AJ PEZINOK

Marec 2018 / Prečítané 880 krát

   K opakujúcim sa protestným zhromaždeniam sa pripojili aj obyvatelia mesta Pezinok. Najprv sa ich asi 400 zúčastnilo verejného zhromaždenia na Radničnom námestí pod vlajkou Slovenskej republiky, symbolom štátnosti. Na pietnom stretnutí si 2. marca zapálením sviečok uctili pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Pezinčania tak zareagovali na výzvu mladého umelca Juraja Hanulíka a jeho manželky a na pietnom zhromaždení vzdali hold dvom mladým ľuďom a odsúdili bezprecedentný zločin, ktorý šokoval celé Slovensko. Smutnú atmosféru ešte podčiarkli zvony z veže Evanjelického kostola a stovky sviečok, ktoré horeli na námestí po celé tri dni.
   Do ulíc vyšli Pezinčania aj o týždeň, 9. marca. Viac ako 800 občanov sa zúčastnilo protestu proti krokom vlády, ktorá namiesto riešenia aktuálnych problémov spoločnosti traumatizovanej vraždou dvoch mladých ľudí, hľadá nepriateľov v radoch občianskych aktivistov, nezávislých organizácií a opozičných politikov. Vlády, ktorá namiesto vyvodenia zodpovednosti a upokojenia situácie polarizuje spoločnosť rétorikou blízkou totalitným režimom. Na proteste na Radničnom námestí zaznela aj čerstvá informácia o nových krokoch štátnych orgánov, v ktorých sedia nominanti tejto vlády, v kauze skládka odpadov v Novej jame a ktoré sú namierené proti občanom Pezinka. Aj po viac ako desaťročnom boji proti týmto rozhodnutiam, ktoré hrubo poškodzujú naše životné prostredie a život Pezinčanov a napriek solidarite občanov a mnohým protestom, ani dnes nemáme vyhrané. Na Ústavný súd SR preto mesto podáva ústavnú sťažnosť proti najnovšiemu rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR.
   Akcie pokračovali tichou spomienkou a modlitbou v piatok 16. 3., keď sa občania mohli pristaviť pri srdci vytvorenom zo sviečok a kahancov okolo mariánskeho stĺpa.
   Spoluorganizátorom zhromaždení bolo mesto Pezinok. Zúčastnil sa ich aj primátor mesta Pezinok Oliver Solga, viceprimátori, viacero poslancov mestského zastupiteľstva a osobnosti spoločenského života. Po obidvoch akciách odchádzalo následne množstvo Pezinčanov, aby „posilnili“ veľké protestné mítingy v Bratislave.

 

(r)

 


Ohodnoťte článok: