Už druhý raz sa Pezinok zmení na hlavné mesto bubnov

Február 2018 / Prečítané 721 krát

Anika Nilles   Milovníci bicích nástrojov sa už po druhýkrát stretnú v Pezinku. Druhý ročník festivalu DRUMFEST SLOVAKIA sa uskutoční 7. apríla v Dome kultúry. Pod jeho organizáciu sa aj tento rok podpísalo občianske združenie P.R.D. teda Pezinské rozprávkové divadlo spolu s ďalšími partnermi. O podujatí hovorí autor projektu, bubeník skupiny FEELME, Petter Bittner.

l Než si povieme niečo o pripravovanej akcii, mohli by sme si zaspomínať na predošlý prvý ročník festivalu DRUMFEST SLOVAKIA.
   Prvý ročník prekonal všetky moje očakávania. Výborné vystúpenia svetových bubeníkov Bennyho Greba, Martina Valihoru, Daliho Mráza a ostatných, plný kulturák. A najmä, čo bolo pre mňa veľmi milé, pripomenulo mi to časy, keď sme pred rokmi organizovali divadelný festival Cibulák. Tak ako vtedy sa na jednom mieste stretli ľudia s čistým záujmom o vec, teda o kultúru – a najmä tú alternatívnu – teraz sa dala dokopy komunita, pre ktorú veľa znamenajú práve bicie. A je jedno, či sú to začiatočníci, amatéri alebo profesionáli. Zažil som počas festivalu krásne chvíle, stretnutia, atmosféru. Dodalo mi to energiu aj pri organizovaní ďalšieho ročníka.

l Poďme teda k programu tohto ročníka. Žena za bicími je originálny a zriedkavý zjav.
   Aniku Nilles pozná asi každý, kto sa v súčasnosti zaujíma o hru na bicie, už aj preto, že – ako hovoríte – hráčok na tento nástroj naozaj nie je až tak veľa. Je to zvláštny zjav aj v tom, že je nielen bubeníčka, ale aj skladateľka a presadila sa so svojou vlastnou hudbou. Venuje sa hudbe od malička a je to obrovský talent. Má veľký rešpekt v komunite nielen tým, že je to pekná žena, ktorá hrá na bicích, ale hlavne tým, ako hrá. Umiestnila sa na top priečkach v rôznych prestížnych anketách. Zažil som dva razy jej vystúpenia, aj sme sa rozprávali. Je veľmi príjemná a tvrdo na sebe pracuje. Svoje bubnové kliniky odohrala okrem Európy aj v Číne či Severnej Amerike.
   Pozvali ju do vysielania celosvetového internetového bubeníckeho programu Drumeo, v ktorom dostávajú priestor najvýznamnejší svetoví bubeníci. Len pre zaujímavosť, okrem Bennyho Greba, tam bol teraz v januári aj ďalší náš vlaňajší vystupujúci Dali Mráz. Mladý talent z Ostravy mal svoju vlastnú hodinovú reláciu, čo je fantastický úspech a odmena za roky cvičenia.

l Prečo je menej žien, ktoré hrajú na bicích?
  
Možno je to tým, že ide o fyzicky náročnú činnosť. Tradične šlo, až na pár výnimiek, o typicky mužský post. V poslednej dobe ich však pribúda, čoraz viac žien sa tomuto nástroju venuje a hrajú naozaj výborne. Asi je to aj tým, že sa rozšírili možnosti výuky prostredníctvom internetu, videí, zlepšila sa dostupnosť nástrojov... A lákať ich môže aj to, že to vyzerá netradične, zaujímavo.

Miloš Meierl Povedzme si niečo o ďalšich hosťoch. Jedným z nich je český hráč Miloš Meier.
   Miloš Meier je známy tako veľký šoumen. Svoje bubenícke workshopy nazýva Drumming Syndrome a ide vždy naplno. Máva samostatné koncerty po Česku aj po celej Európe a svojou energiou dokáže publikum absolútne vyburcovať. Minulý rok zaznamenal veľký úspech na bubeníckom festivale v Soule. Ďalším hosťom je David Hodek.

l O ňom sa písalo ako o geniálnom dieťati...
  
Áno, dnes má dvadsať rokov, ale hrá od svojich troch rokov. V roku 2010, vo svojich 12 rokoch, získal ocenenie Talent of the Year od Austrian Music Office. Dostal sa do Ameriky, hral s množstvom špičkových svetových hudobníkov a stal sa hráčom činelovej firmy Zildjian. Toto je príklad hudobníka s príbehom: z malého nadaného dieťaťa sa vypracoval na svetového hráča.

l Na festivale budú aj workshopy v malej sále. Jeden z nich povedie Emil Frátrik.
  
Emil je skúsený hráč, ktorý sa podieľal na sedemdesiatich slovenských a českých albumoch. Som rád, že prijal pozvanie a bude mať u nás workshop čo všetko sa dá zahrať na minimalistickej sade bicích. Druhý workshop pripraví kapela La3-nocubano. V rámci drum circle budú môcť účastníci spolu s lektormi priamo na mieste vytvoriť rytmickú kompozíciu. Ľudia v sále dostanú asi štyridsať rôznych bicích nástrojov a počas štyridsiatich minút vznikne spoločná rytmická kompozícia.

l A čo ostatné sprievodné podujatia? Napríklad spomienka na hráča, ktorý už nie je medzi nami?
  
Vlani sme posielali pozdrav zosnulému bubeníkovi Tublatanky Ďurovi Černému. Teraz to bude ďalšia slovenská legenda Dodo Šošoka, ktorého si taktiež uctíme minútou potlesku.

l Čo by ešte mali čitatelia a návštevníci vedieť?
 
Všetky informácie získate na www.feelme.sk/drumfest-slovakia a novinky priebežne dopĺňame na facebookovej stránke a udalosti Drumfest Slovakia. Vstupenky sa už predávajú v predpredaji cez Ticketportal. Samozrejme bude opäť bubnový bufet, špeciálna edícia vín s etiketou festivalu, pripravujeme výstavu nástrojov, na ktoré si ľudia budú môcť zahrať, autogramiádu, fotostenu... Program je zostavený tak, aby sa jeho jednotlivé časti navzájom nerušili a aby si každý mohol vybrať to, čo ho zaujíma. Celý DRUMFEST SLOVAKIA by nevznikol, keby ruku k dielu nepriložilo množstvo kamarátov, partnerov, za čo im patrí poďakovanie. Takisto veľká vďaka všetkým návštevníkom za podporu, veľmi si ju vážime. Teším sa, že práve Pezinok sa na jeden deň stane hlavným mestom bubnov na Slovensku.

l A čo vaša zbierka paličiek? Pribudlo do nej niečo počas roka?
  
Ale áno, bláznovstvo trvá. Za tie roky sa ich nazbieralo viac ako 80 od hráčov z celého sveta. Krásne je na nich to, že za každou z nich sa skrýva malý príbeh stretnutia s týmito osobnosťami. Za ostatný rok to boli ďalšie stretnutia s Rayom Luzierom, bubeníkom americkej skupiny KORN na ich európskej tour, debata s experimentátorom Scottom Pellegromom či fantastický Meinl Drum festival v Nemecku, kde sme sa opäť stretli s Bennym Grebom a kde som zažil úžasné vystúpenie bývalého bubeníka Princea Chrisa Colemana. A nejaké paličky mi aj zmizli – keď sa k mojim bubnom doma priblíži naša malá dcérka Kornélia.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: