Veľká Cena Pezinka v mariáši

Január 2018 / Prečítané 342 krát

   Mariášový klub Pezinok (MKP) vstupuje v roku 2018 už do svojej jedenástej sezóny v Slovenskej extralige v mariáši. V súťaži s celoslovenskou pôsobnosťou reprezentujeme naše metsto a náš región so striedavými úspechmi už od roku 2008. Posledných 7 ročníkov sa nám vždy podarilo umiestniť sa v súťaži družstiev do dvanásteho miesta, čo nám zabezpečuje právo usporiadať jeden z dvanástich turnajov celoročnej súťaže. V tradičnom februárovom termíne už po siedmykrát privíta Kultúrny dom na Holubyho ulici mariášistov z celého Slovenska. Vlani sa ich v našom meste zišlo 417, čo je doteraz neprekonaný slovenský „rekord“ v účasti na nektorom z mariášových podujatí.
   Extraligový seriál tvorí 12 turnajov, tzv. Veľkých cien. Tie majú právo usporiadať kluby, ktoré sa v súťaži družstiev v predchádzajúcom ročníku umiestnili do dvanásteho miesta. Extraligový turnaj je vypísaný pre registrovaných hráčov, pre neregistrovaných hostí domáceho klubu a pre hostí Slovenského zväzu mariášových klubov. Hrá sa systémom troch päľdesiatminútových kvalifikačných kôl, v ktorých sa poradie pri hracom stole boduje nasledovne : za víťazstvo 5 bodov, za druhé miesto 3, no a hráč ktorému išla karta najhoršie obdrží 1 bod. Do štvrtého kola postupujú všetci hráči s minimálne deviatimi bodmi, do piateho kola so štrnástimi a viac bodmi a finálového šiesteho kola sa účastnia všetci, ktorým sa podarí v predchádzajúcom boji uhrať devätnásť a viac bodov. Na dodržiavanie pravidiel počas hry dohliadajú traja rozhodcovia, ktorí zasahujú v prípade sporných situácií pri hre, pričom striktne dbajú na dodržiavanie pravidiel a fair play.
   Pezinské turnaje sú medzi mariášovou verejnosťou veľmi obľúbené, čo potvrdzuje nielen najvyššia účasť na extraligovom turnaji, ale aj na populárnom otvorenom turnaji Pezinok Open – majstrovstvá okresu, na ktorom sme v roku 2011 privítali 213 hráčov, čo je tiež najvyššia účasť na turnaji mimo extraligy. Nie je to samozrejme len zásluha MKP. Nemalý podiel na úspechu pezinských podujatí majú aj predstavitelia nášho mesta, menovite náš primátor Mgr. Oliver Solga a viceprimátori Ing. Ján Čech a Ing. Miloš Andel, ktorí nám pri oraganizácii turnajov vychádzajú maximálne v ústrety a svojou pravidelnou prítomnosťou na otváracích ceremoniáloch a v príhovoroch poukazovujú na skutočnosť, že súťaže v kráľovskej kartovej hre do nášho mesta patria a stali sa súčasťou kultúrneho a športového života v Pezinku.
   Nie poslednú úlohu pri organizácii turnajov hrá vedenie Kultúrneho domu, v osobe riaditeľky Ing. Ingrid Noskovičovej a všetkých zamestnancov, ktorí sa podieľajú na zdarnom priebehu podujatí. A poďakovanie patrí aj vedeniu a personálu neďalekej reštaurácie, kde si vychutnávame obed, ktorý patrí k najlepším v celom ligovom seriáli.
   Extraligový turnaj Veľká cena Pezinka sa už tradične koná v priestoroch Spoločenskej sály Kultúrneho domu. Tento rok je termínom sobota 17. februára, kedy v čase od 10.00 h až do večerných hodín prebehne pravé mariášové zápolenie o to, kto si tento rok z Pezinka odnesie pohár pre víťaza, všeobecné uznanie a neoficiálny titul „Majster Pezinka 2018“. My všetci si želáme, aby to v tomto, v poradí už siedmom ročníku, konečne vyšlo niektorému z našich, domácich hráčov. Adeptov je dosť, už len trochu kartárskeho šťastia a musí sa to podariť.
   Nakoľko ide o turnaj pre registrovaných hráčov, kartári s Pezinka a okolia, ktorí majú chuť zmerať si sily na extralige môžu byť zapísaní do turnaja ako hostia MKP. Srdečne teda pozývame všetkých záujemcov, zápis je v čase 8.00-9.30 h priamo v Kultúrnom dome.
   MKP pripravuje aj súťaž Pezinská mariášová liga, ktorej prvé kolo prebehne 25. januára o 18.00 hod v reštaurácii U Hladoša (vchod vo dvore Hotela Jeleň). Všetci ste vítaní.
   Zároveň chceme využiť tento článok na oznámenie, že marcový turnaj Pezinok Open sa tohto roku z organizačných dôvodov nekoná a na jeho tradíciu nadviažeme v roku budúcom.

 

Za MKP Michal Pitoňák

 


Ohodnoťte článok: