Herecká legenda Katarína Franklová

Január 2018 / Prečítané 419 krát

   Na území dnešného Slovenska sa v celom devätnástom storočí nenarodila žiadna herecká osobnosť, ktorá by dosiahla úroveň a slávu pezinskej rodáčky – herečky Kataríny Franklovej. Prvý deň nového roka 2018 sme si pripomenuli okrúhle sté výročie jej úmrtia a práve táto storočnica je príležitosťou aspoň v stručnosti si pripomenúť jej život a dielo. Bola významnou medzinárodne uznávanou umelkyňou, ktorá už počas svojho života dosiahla titul divadelnej primadony, skutočnej hviezdy prvej veľkosti.
   Jej život sa začal 11. 10. 1852 práve v Pezinku, v rodine židovského učiteľa. Záujem o divadlo u nej údajne vzbudila návšteva kočovného divadla v rodnom meste v roku 1864. Traduje sa, že už ako dieťa v kočovných divadelných spoločnostiach aj sama účinkovala. Herectvo vyštudovala vo Viedni a veľmi skoro, od roku 1871, pôsobila v berlínskom divadle Viktoria-theater. Neskôr vystriedala viacero európskych divadelných scén v Nemecku, Rakúsku a dokonca v New Yorku, kde sa zaskvela v úlohách Lady Mac-beth, Sapfó, Debory alebo Jany z Arcu. Hosťovala však aj
v Moskve či Petrohrade. Od roku 1901 sa natrvalo usadila vo Viedni, kde účinkovala najmä
v domácom Burgtheatri. Postupne sa vypracovala na herečku stvárňujúcu veľké dramatické postavy svetovej klasiky. Vo viedenskom Burgtheatri pritom hosťovala už od roku 1875, predtým pôsobila tri roky v Stadttheatri.
   Na počesť tejto veľkej európskej herečky je v Pezinku pomenovaná aj jedna z ulíc. Osobnosť Kataríny Franklovej by si iste zaslúžila väčšiu pozornosť historikov a podrobnejší výskum vo viedenských archívoch a v dobovej tlači. Mnohé otázniky skrýva aj jej pravé priezvisko, pretože v literatúre je uvádzané v podobe Franklová, ale aj Franková. Autentický zápis o narodení v matrike sme nenašli, možno i preto, že židovská náboženská obec povinne viedla matriky v Pezinku až od roku 1852. V pezinských matrikách z toho obdobia sa však často stretávame práve s priezviskom Frankl, ktoré bolo v našom meste pomerne rozšírené.
   Katarína Franklová zomrela ako 66-ročná chorá, opustená a zabudnutá na Nový rok 1918 vo Viedni. Pochovaná je v židovskej časti centrálneho viedenského cintorína.

 

(r)


Ohodnoťte článok: