Sme s vami pri najkrajších životných chvíľach

December 2017 / Prečítané 947 krát

zľava Štefan Moravčík, Ing. Milan Rusnák a tatranský medveď   Siedmeho decembra bola v Malokarpatskom múzeu otvorená výstava Tisícročná včela.
   O tejto mimoriadnej výstave sme sa pozhovárali s včelárom a predsedom včelárov bratislavského regiónu Ing. Milanom Rusnákom.

l Ste na pozvánke k výstave Tisícročná včela, ktorá bola otvorená v Malokarpatskom múzeu v Pezinku. Prečo práve vy a prečo práve v Malokarpatskom múzeu v Pezinku?
   Chodím do múzea rád, mám rád Pezinok a som včelár. Malokarpatské múzeum je jedinečné a unikátne v muzeálnych priestoroch, odborným a profesionálnym obsadením. Majú odvahu a inovátorské myslenie prepojené s miestnou kultúrou a históriou. Pracujú tam mimoriadne pracovití, kreatívni a vzácni ľudia.

l Pezinok je mestom vína, mestom baníkov. Čo má Pezinok spoločné s včelármi?
   Vždy, keď nielen vinári a baníci prežívali svoje najkrajšie životné chvíle boli sme s nimi. Na Vianoce keď otcovia rodín natierali oplátky s medom a dávali ich ako symbol zdravia šťastia a pokoja svojim deťom – boli sme tam a pozerali na tie sladké úsmevy. Boli sme s nimi vždy keď vkladali sviecu z včelieho vosku do vankúša na krstoch svojich detí. A vo chvíľach, keď vinári a baníci prosili Boha o úrodu a šťastie pri fáraní, horeli na oltároch voňavé sviece od našich včiel a rozdávali nádej a radosť. Na jarmokoch sme boli pri vyznaní lásky, keď šuhaj daroval srdce z perníka milovanému dievčaťu. A keď prišla jar a všetko rozkvitlo, potešili sa aj vinári aj baníci. Boli sme tu všade a nikde. Nekráčali sme vo veľkých sprievodoch, žili sme skromne ale plody našej práce, hoc to bolo len obyčajné jablko, čerešne a slivky mali rady všetky deti vinárov aj baníkov. Najkrajšie šaty žien a obleky mužov vrátane svadobných boli ukladané do skríň a truhiel, ktoré boli zdobené stolárskou remeselnou rezbou a lakované včelím voskom.
   A my včelári sme sa tešili z toho, čo s láskou k remeslu vyrobili pre nás vinári a baníci.

l Je med z malokarpatskej oblasti plnej viníc iný ako medy s ostatných oblastí Slovenska?
  
Áno je. Medy z malokarpatskej oblasti najmä lipový med a med z kvetov jedlých gaštanov patria medzi najkvalitnejšie medy na svete. Zvíťazili na medzinárodných súťažiach. Sú to mimoriadne chutné, voňavé a husté medy.

l Ako veľkú máte členskú základňu v Pezinku?
  
Dvadsať včelárov je priamo v Pezinku a 160 v jeho okolí.

l Čo môže návštevník výstavy Tisícročná včela vidieť iné ako v ostatných múzeách?
  
Môžete sa pozrieť a dotknúť toho, čoho sa v živote bojíte: úľa so živými včelami, medveďa v brlohu alebo medovníkovej chalúpky s ježibabou. Uvidíte tisícročnú včelu z filmu Juraja Jakubiska, ale predovšetkým sú to unikátne úle z múzea včelárstva a „včelársky innventár“ našich predkov.

 

(ET)