Tisícročná včela „priletela do múzea“

December 2017 / Prečítané 783 krát

   Výstava Tisícročná včela bola slávnostne sprístupnená verejnosti 7. 12. 2017 o 17.00 h vo výstavných priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Živá hudba v podaní folklórneho súboru Rošindolčané z Ružindola sprevádzala otvorenie výstavy, ktorá potrvá do 29. 3. 2018. Úvodného slova sa ujal riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku PhDr. Martin Hrubala, PhD. Privítal všetkých hostí: včelárov a zástupcov mesta Pezinok, primátora Olivera Solgu, viceprimátorov Jána Čecha a Miloša Andela a verejnosť. Za včelárov dostali slovo Ing. Milan Rusnák, ktorý je iniciátorom výstavy Tisícročná včela v Pezinku a Štefan Moravčík so synom, ktorí sú zamestnancami jediného múzea včelárstva v strednej Európe Včelárska paseka Kráľová pri Senci.
   Výstava je určená včelárom, rovnako ako aj širokej verejnosti. Na dvore a v štyroch výstavných miestnostiach nájde návštevník prierez históriou včelárstva, rôzne typy a druhy úľov, od dlabákov, cez koše, až po prenosné úle v tvare domčekov a nezabudli sme ani na najnovšie úle, či odev včelára. Detského návštevníka privíta medveď, ktorý k nám meral cestu z Výskumnej stanice a Múzea TANAPu. Medvedí brloh, medovníková chalúpka, košíky medových cukríkov, detské programy. Kto chce niečo vedieť o rôznych druhoch medu, má možnosť. V spolupráci s múzeom včelárstva Včelárska paseka Kráľová pri Senci pripravujeme odborné prednášky spojené s ochutnávkou aj možnosťou zakúpenia medu a ostatných produktov. Vstupné na výstavu aj na pripravované odborné prednášky je 1 €.
   V nedeľu 10. 12. 2017 sa konala v priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku Celoslovenská súťaž medu a medoviny. Od 9.00 do 16.00 h bola tento deň zdarma prístupná výstava, ktorú navštívilo viac ako tristo záujemcov, ich mlsné jazýčky ochutnávali med a tí starší medovinu a na dvore múzea si mohli tieto dobroty následne od včelárov kúpiť.

 

(MMvPk)

 


Ohodnoťte článok: