Prečo máme tak radi biele Vianoce?

December 2017 / Prečítané 925 krát

   Bude na Vianoce sneh? V čase uzávierky časopisu Pezinčan, teda 13. decembra, na Luciu, presnú odpoveď na túto otázku nepoznáme, pretože predpovedné modely zatiaľ pripúšťajú obe možnosti. Isté je len jedno: Aj keď hromžíme na dopravu a na kalamity, snehová perina a najmä počas vianočných sviatkov nás jednoznačne vždy poteší.

   Predpovede počasia alebo skôr numerické modely vedia odhadnúť vývoj na nasledujúcich 14 až 16 dní. Podľa nich by sa po prechodnom oteplení na začiatku týždňa malo od tohto víkendu postupne ochladzovať. Ustáliť by sa malo počasie s nočnými mrazmi a dennými teplotami mierne nad nulou s možnosťou sneženia.
   Ochladenie však nie je výrazné a teploty okolo nuly zatiaľ pripúšťajú oba možné scenáre: že sneh nenapadne, resp. sa roztopí, ale rovnako sa môžeme dočkať aj príjemného prekvapenia.
O čosi istejšie sa javí prognóza pre horské oblasti, kde sa dočkajú bielych Vianoc s pomerne vysokou pravdepodobnosťou. Prečo to tak je?
   Súčasný typ počasia, ktorý prevláda počas celého decembra, charakterizuje prúdenie chladného vzduchu sponad severného Atlantiku, ktorý sa však v nižších vrstvách „transformuje“, čo znamená, že sa spodné vrstvy zohrievajú od hladiny oceánu. Takáto vzduchová hmota potom spôsobuje výraznejšie ochladenie na horách, v nižších polohách to však na „bielu zimu“ nemusí stačiť.
   „Momentálne je tam vysoká miera neistoty a modely svoje predpovede každých šesť hodín menia,“ hovorí klimatológ Pavel Matejovič z Pezinka. „V každom prípade je vysoká pravdepodobnosť, že na horách sneh bude aj v prípade, že sa prúdenie zmení na západné a striedavo k nám bude prúdiť teplejší a chladnejší morský vzduch.“
   Takáto poveternostná situácia sa vyskytuje na začiatku zím pomerne často – a spolu s ňou aj dohady, ako to so snehom a s počasím vôbec na Vianoce dopadne.
   Zažili sme aj zimy s oveľa „ostrejším štartom“, keď panuje mimoriadne chladné počasie už od decembra alebo dokonca od konca novembra.
   Mimoriadne studený bol napríklad december 2001. Inokedy zasa panuje teplé počasie pripomínajúce skôr jar, veľmi často práve v období Vianoc. Odborníci pre tento jav majú i názov – vianočná singularita.
   Jej príčinou je skutočnosť, že v zime pevnina chladne rýchlejšie než oceán, ktorý si zachováva vyššiu teplotu. Preto, laicky povedané, je pevninský, kontinentálny vzduch vždy chladnejší, zatiaľ čo Atlantik k nám môže posielať oveľa teplejšiu vzduchovú hmotu, ktorá sa postará o vianočný odmäk.
   Suma summarum, celková pravdepodobnosť, že aj v nižších polohách si užijeme biele Vianoce, sa pohybuje okolo 30 percent. Ide teda, štatisticky, o jeden rok z troch...
   Pavel Matejovič je nielen klimatológ, ale aj odborník na zimy. A tiež literárny historik, ktorý za svoju prácu získal aj ocenenie mesta Pezinok. Svoju znalosť klímy a menovite zím, a tiež skúsenosť s literárnou prácou zúročil v diele Zima A. D. 1500 – 2010. Svoje skúsenosti zúročil aj na besedách či už so žiakmi alebo s dospelými, ktoré organizuje Malokarpatská knižnica v Pezinku.
   Mnohí si spomenú na Vianoce v minulom roku, keď v období pred Vianocami vládlo zimné počasie najmä vo vysokých horských polohách.
   Sčasti sme ho však mali aj v našej malokarpatskej oblasti, a to vďaka inverzii, teda hmle, ktorá „zakonzervovala“ studený vzduch nad povrchom zeme. Takže aj keď sa sneh v tejto loka
lite poväčšine roztopil, nahradila ho bohatá inovať, resp. srieň, a tak bolo do Štedrého dňa bielo a vianočne. Počas vianočných sviatkov však prišlo oteplenie, ktoré so zimnou romantikou rýchlo skoncovalo. A ďalšia vlna výrazného ochladenia a sneženia prišla až okolo Troch kráľov.
   Ochladenie to bolo, mimochodom, veľmi výrazné a na mnohých miestach klesla teplota pod – 30 stupňov, dokonca až po – 35 stupňov. Je však príznačné, že sa napriek tomu vlaňajšia zima nezaradila medzi tie studené. Vďaka teplejšiemu počasiu vo februári patrí do pásma tých „normálnych“ s priemernou teplotou v intervale od – 1 do + 1,5 stupňa v porovnaní s dlhodobým priemerom. „Na území Slovenska dosiahla zima 2016/17 neveľmi výraznú odchýlku – 0,5 stupňa, vo vysokých horských polohách skončila dokonca s kladnou teplotnou odchýlkou oproti priemeru. Bola síce najchladnejšia od zimy 2005/2006, no táto zima bola oveľa studenšia.
   Zdá sa teda, že tuhé zimy patria minulosti. Vyskytovali sa napríklad v 19. storočí, kedy doznievala tzv. malá doba ľadová. V 20. storočí bola mimoriadne studená zima 1928/29. Mráz
- 41 stupňov, ktorý zaznamenali vo Vígľaši-Pstruši pri Zvolene, je dosiaľ najnižšou nameranou teplotou na Slovensku. V Benátkach počas tejto zimy zamŕzali lagúny.
   Mnohí si spomenú na uhoľné prázdniny zo začiatku roka 1979, ktoré vtedajšia vláda vyhlásila po prudkom ochladení počas noci zo Silvestra na Nový rok. Teplota na mnohých miestach počas nej poklesla o 20 aj viac stupňov – a keďže začalo zamŕzať uhlie určené na vykurovanie, energetická kríza na seba nedala dlho čakať.
   A s ňou aj tri sladké týždne voľna, ktoré získali vtedajší školáci a študenti.
   Doposiaľ poslednú zimu, ktorá sa podľa klimatológov dá označiť za veľmi studenú (teda s priemernou teplotou nižšou o 3 a viac stupňov než dlhodobý priemer) sme mohli zažiť v roku 1984/85. Chladnejšie boli aj ďalšie dve zimy, pričom tá v roku 1986/87 uviazla mnohým z nás v pamäti najmä vďaka obrovským závejom. Januárová snehová kalamita vtedy ochromila dopravu v Bratislave i okolí.
   Posledná dekáda minulého storočia priniesla nástup novej éry: studené zimy vymizli, striedajú sa len tie „normálne“ s teplejšími.
   Bazény studeného vzduchu v arktických oblastiach jednoducho vysychajú. Teda arktického vzduchu je menej, obdobia studeného počasia sú kratšie, menej výrazné a vyskytujú sa na menších územiach. Tento trend samozrejme nijako nevylučuje, že si ešte na dvore postavíme snehuliaka a budeme si užívať zimné športy. Ešte nás môže kde-tu potešiť sneh na Vianoce, zažijeme možno aj snehové kalamity alebo prudké ochladenia (čo sú dva odlišné javy, ktoré sa vonkoncom nemusia vyskytnúť naraz), no na skutočne studené zimy budeme skôr len spomínať. Ozaj, nechcete sa s kamarátmi staviť? Alebo sa radšej necháte prekvapiť?
   V každom prípade, nech sú vaše Vianoce pokojné a čarokrásne bez ohľadu na počasie.

 

Márius Kopcsay