Vinári ukázali, ako chutia Malé Karpaty

November 2017 / Prečítané 410 krát

   Ako chutia Malé Karpaty? Sviežo, slnečne a farbisto, tak ako malokarpatské vína. Na vlastné oči a na vlastnom jazyku mohli spoznávať našu vinohradnícku oblasť návštevníci druhého ročníka podujatia Chute Malých Karpát v sobotu 11. novembra. Martin síce neprišiel na bielom koni, ale priniesol plno bieleho a červeného vína a najmä dobrej nálady. Podujatie hodnotí jeden
z jeho iniciátorov, pezinský vinár Ján Hacaj.

l Chute Malých Karpát organizujete už druhýkrát. Čo vás viedlo k vytvoreniu tejto novej tradície?
   Združenie Malokarpatská vínna cesta v našej oblasti úspešne naštartovalo vínnu turistiku. Veľmi dobrým spôsobom spropagovalo región a nových vinárov, ktorí tu začali pôsobiť. Zdá sa však, akoby sa po rokoch tento model trochu opotreboval a začal stagnovať. Nazbierali sme už určité skúsenosti, takisto vidíme, ako podobné podujatia prebiehajú v zahraničí, napríklad na Morave. Hľadali sme teda spôsob ako sa vymaniť zo stereotypu masového podujatia a posunúť sa ďalej. Viacerí vinári poukazovali na to, že by sa mal model vínnej cesty trochu zmeniť a nezostať len v komerčnej polohe, do ktorej sa dostal. Chceli sme ho rozšíriť na propagáciu celého regiónu v širších súvislostiach – teda najmä na zviditeľnenie vinárov, ktorí priamo tu, v našom regióne majú vinohrady, pestujú tu hrozno a vyrábajú z neho malokarpatské vína v pravom zmysle slova. Aj v zahraničí, v najznámejších vinohradníckych oblastiach je bežné, že sa presadzujú najmä terroirové vína, teda vína formované lokálnymi mikroklimatickými a pôdnymi podmienkami a tiež miestnou tradíciou. Ide nám teda o propagáciu vín a odrôd typických pre našu oblasť, prípadne o porovnanie, ako chutia vína rovnakej odrody dopestované na rôznych miestach.

l Známa a populárna akcia Malokarpatská vínna cesta sa koná v ten istý mesiac. Neobávali ste sa, že si dve vinársky zamerané podujatia budú konkurovať? Prečo ste sa rozhodli ísť vlastnou cestou?
   Vinári, ktorí dlhodobo poukazovali na potrebu zmeny, vytvorili iniciatívu a keď nezískali priestor pre svoje nápady na pôde Malokarpatskej vínnej cesty, rozhodli sa zorganizovať svoje vlastné podujatie samostatne. Tak vznikla akcia Chute Malých Karpát. Nejde teda o konkurenčné podujatie, ale len o trochu odlišný prístup zameraný najmä na milovníkov vína, ktorí sa k nám budú vracať počas celého roka. Možností, ako sa dá náš región propagovať, je veľa a podujatie Chute Malých Karpát je len prvým krokom.

l Ako dopadol prvý ročník? Z čoho ste sa poučili pri organizácii reprízy tohto roku?
Potvrdilo sa nám, že sa takáto akcia dá organizovať aj podľa našich predstáv. Že sa dá zabezpečiť kyvadlová doprava, že sa dajú ponúkať vína z nášho regiónu vyrobené z nášho hrozna. Prvý ročník bol tak trochu šitý horúcou ihlou, robili sme ho na poslednú chvíľu a oslovili sme len užší okruh vinárov, ktorí sa na akcií zúčastnili, takže aj návštevníkov bolo menej. Druhý ročník sa však ukázal ako veľmi úspešný a veľa ľudí si akciu pochvaľuje.

l Ako by ste definovali ciele vášho podujatia?
  
Snažíme sa prezentovať regionálnu gastronómiu, miestnych umelcov, skrátka všetko, čo sa bežne ponúka v zahraničných vinohradníckych oblastiach – tu vedia návštevníkom predstaviť celý komplex vinohradníckej kultúry v celej jej šírke. Patrí sem architektúra a dokonca aj také zvláštnosti, ako je povedzme Levanduľová záhrada u nás v Pezinku. Ale cieľom nemá byť len samotné podujatie, je to len začiatok celého procesu, ktorý chceme robiť v spolupráci so samosprávnymi autoritami, pretože takéto projekty by mal podporovať aj vyšší územný celok, aj mestá a obce. Prvý ročník nás napriek nižšej účasti presvedčil, že sme sa vydali na správnu cestu. Teraz, keď prišlo viac ľudí, mali možnosť zoznámiť sa osobne a porozprávať sa s vinármi. Osvedčila sa kyvadlová doprava, ktorá mala mimoriadne pozitívny ohlas už vlani. Jediné, čo sme pri prvom ročníku nestihli zvládnuť, bol krátky čas na reklamu. Tento rok to už bolo podstatne lepšie a potešilo nás, že sa na akcii zúčastnilo viac než tisíc hostí.

l Myslíte si, že sa Slováci už učia piť kvalitné víno? Osvojujeme si to, čo sa nazýva kultúrou pitia?
  
Víno a všetko, čo súvisí s jeho konzumáciou zaznamenalo taký kvalitatívny posun, aký nenastal snáď v žiadnej inej oblasti po novembri ´89, takže pokrok je tu obrovský. Ak súčasnosť porovnáme s tým, čo sa ešte nedávno vyrábalo a čo sa pilo... Víno bolo v minulom režime degradované na lacný druh alkoholu, ľudia rozoznávali nanajvýš biele a červené, sladké a ešte sladšie. Len užší okruh ľudí mal možnosť dostať sa ku kvalitnejším vínam, ktoré tu síce boli, ale len poskromne. Pokrok však nastal aj vďaka zvýšenej náročnosti konzumentov. Začali vyhľadávať lepšie vína od nových výrobcov. Veľa cestujú, navštevujú vinohradnícke oblasti a vnímajú, aké je prostredie aj služby spojené s vínnou turistikou, pretože vinohradnícke oblasti dnes patria k najatraktívnejším turistickým centrám. Ľudia sem chodia tak, ako chodia na dovolenky k moru alebo na lyžovačku. Aby sa do týchto miest vrátili, musia tu byť služby na dobrej úrovni a za rozumné ceny. Turistická sezóna sa vo vinohradníckych regiónoch začína v máji a končí sa v októbri. A napríklad také Porýnie je celý tento čas plné turistov. Chodia tam kvôli vínu, prírode, kvôli kultúrnym a historickým pamiatkam a najmä kvôli skvelej atmosfére, ktorá okolo vinohradníctva a vinárstva vládne. Podobne je to v Rakúsku alebo na Morave. Vínna turistika generuje nové podnikateľské aktivity a tvorbu atraktívnejších pracovných príležitostí. Budeme radi, ak to tak bude aj u nás. A regionálne podujatie Chute Malých Karpát spolu s pezinskými akciami typu Pezinské viechy, Víno a levanduľa, Vínne trhy Pezinok a Malá vínna ulička k tomu významne prispievajú.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: