Turistická rozhľadňa na Veľkej homoli – ako ďalej

November 2017 / Prečítané 1005 krát

   Väčšina občanov a návštevníkov rozhľadne oceňovala jej funkčnosť – pohodlný výstup a očakáva, že pri budovaní novej sa využijú existujúce základy, betónové a oceľové statické prvky a zachová sa jej architektúra. Petíciu doteraz podpísalo vyše 2000 občanov najmä z Modry a Pezinka ale aj z iných obcí Slovenska, z nich vyše 95% rozhľadňu navštívilo.
   Petícia je vypísaná z úcty k jej budovateľom, ktorí bezplatne vypracovali projektovú dokumentáciu, odpracovali vyše 15 000 hodín, darcovia venovali vyše 290 000 Sk a morálnej podpore stoviek občanov.
   Opakovanie projektu znamená využitie v základe zachovaného projektu súčasnej rozhľadne na vypracovanie nového realizačného projektu s použitím kvalitného dreva dubového a smrekovca opadavého, využitia nových technických poznatkov, kovových spojovacích prvkov tak, aby bolo možné vymeniť jednotlivé diely konštrukcie veže rozhľadne. Táto myšlienka je uvedená v mesačníku Modranské zvesti č. 3/2017. Využitím existujúcich základov a vonkajších statických prvkov veže rozhľadne nevzniknú hrubé negatívne zásahy do prírodného prostredia ako pri inom konštrukčnom riešení. Podstatne sa znížia finančné náklady. Som presvedčený, že finančné dotácie investorov treba efektívne využiť.
   Predpokladám, že väčšina čitateľov Pezinčana má prístup k internetu. Odporúčam čitateľom vyhľadať stránku mesačníka Modranské zvesti ročník 2017, čísla 2/str.2, 3/12, 5,2, 6/4-5, 7/4 a 8.
   Rozhľadňa doteraz stojí. Vydržala nárazy vetra vyše 145 km/h v minulých rokoch, aj poslednú víchricu v tomto mesiaci. Veľká homoľa stále priťahuje návštevníkov.
   Úplne rovnaká rozhľadňa v rozmeroch základne a výške je vybudovaná v Bielych Karpatoch v katastri obce Brestovec v blízkosti mesta Myjava.
   Budovatelia tejto rozhľadne zväčšili dimenzie vertikálnych a horizontálnych drevných dielov konštrukcie veže rozhľadne a upravili kovové statické prvky.

 


Ohodnoťte článok: