Pezinský zámok na vinobranie otvorí pivnice

September 2017 / Prečítané 1215 krát

FOTO (pb)   Kto sa ide pozrieť do areálu Pezinského zámku, musí si všimnúť, že rekonštrukčné práce pokračujú plným tempom. Napriek tomu sa v objekte čiastočne otvoria aj brány pre verejnosť – už počas vinobrania by mali byť sprístupnené pivnice. Viac o tom, ako postupuje obnova tejto pamiatky, hovorí jej majiteľ Štefan Šimák.

l Ako pokračujú práce na rekonštrukcii zámku?
  
Rekonštruujeme zámok už dva roky a postupujeme celkom sviežim tempom. Rekonštrukcia sa delí na tri časti – obnova historických objektov, prestavba
bývalej administratívnej budovy na hotel a napokon úprava exteriérových fasád a záhrady. Čo je zvonku v tejto chvíli asi najviditeľnejšie, zbúrali sme nevzhľadnú administratívnu budovu postavenú začiatkom minulého storočia na bývalom zhorenisku severného krídla zámku. Roboty je tu šialene veľa, ale po dokončení rekonštrukcie tu nájde prácu vyše 60 ľudí. Súbežne so stavebnými prácami, ktoré sa teraz rozbiehajú naplno už hľadáme vedúcich pracovníkov. Celá rekonštrukcia by mala byť hotová do konca budúceho roka.

l Zmeny v pivniciach zvonku viditeľné nie sú. Stačí však vojsť dnu a je už na prvý pohľad zrejmé, akými zmenami prešli tieto priestory.
  
Historické pivnice boli prvou etapou rekonštrukčných prác. Vymenili sme podlahy, vyčistili klenby, robila sa elektrina, vzduchotechnika aj klimatizácia a umiestnili sme sem jednu z najmodernejších vinárskych technológií, aké vôbec existujú. Momentálne finišujeme s poslednými prácami v pivniciach tak, aby sme ich mohli otvoriť pre verejnosť už počas pezinského vinobrania. Súbežne s tým začíname spracovávať úrodu hrozna z našich vinohradov. Tým sa končí náš druhý vinohradnícky a začína druhý vinársky rok. Ani neviem, ako sme to všetko stihli.

l Čo konkrétne pre prvých návštevníkov pripravujete?
  
Hostia si budú môcť pozrieť časť, ktorá je vinohradníckym múzeom – uvidia exponáty, ktoré pripomenú históriu vinohradníctva a vinárstva vrátane historických sudov, lisov na hrozno, filtrov, či staručkú plničku fliaš. Chceme im k tomu dať čo najviac informácií, pretože sudy mlčia, nehovoria. Po čase pribudnú audionahrávky a premietanie na plátno, návštevníci teda dostanú pôsobivou formou spracované informácie o tom, ako sa pracovalo vo vinohrade a ako sa dorábalo víno. Určite budeme mať k dispozícii aj živých sprievodcov, ak o to bude záujem. Veľa vecí však ukáže až každodenná prax, pretože doteraz vládlo v týchto pivniciach ticho. V minulosti tu vyrábali tri milióny fliaš vína ročne, a tiež známy destilát Karpatské brandy špeciál.

l Teraz však v pivniciach dozrieva vaše vlastné víno pod dozorom skúseného vinára Romana Janouška.
  
Vlani sme po približne tri štvrte roku zásadných úprav mohli v týchto priestoroch prvý raz spracovať hrozno z našich vinohradov z oblasti Strekova a z Dubníka na južnom Slovensku, čo je jedna z najlepších vinohradníckych oblastí. Biele vína začíname pomaly predávať, červené ešte dozrieva. Roman je znalec a vinársky odborník s nesmiernym talentom. Miluje víno, ktoré sa mu aj v slabšom roku láskavo v podobe dobrej chuti odmení.

l Aká sezóna sa rysuje?
  
Veľmi dobrá. Vlani bol priemerný rok – nie zlý, ale priemerný – a víno, ktoré sme vyrobili, je vynikajúce. Tento rok to vďaka teplému letu vyzerá, že by to mohla byť jedna z najlepších úrod. Hrozno je pekné, veľké a chutné, plné kvality.

l Nemali ste problém s výkyvmi počasia? Na južnom a západnom Slovensku bolo veľmi sucho, objavili sa však aj silné búrky.
Mali sme smolu, lebo cez vinicu vo Svodíne sa prehnala búrka s krupobitím a zničila nám vyše dvadsať hektárov nádherného vinohradu tak, že postŕhala všetky listy a ani jediný strapec hrozna neostal celý. Ešte aj agátové koly mali po búrke olúpanú kôru. Našťastie na viniči kôra ostala a citlivým zimným strihom začneme jeho obnovu. Krupobitie prišlo doslova z minúty na minútu, ľudia hovorili, že si na nič také nepamätajú.

l Aké ďalšie práce čakajú pezinský zámok? Bude možno skombinovať postupujúcu rekonštrukciu s prevádzkou pivnice?
  
Práce budú pokračovať tak, aby stavbári a reštaurátori nevyrušovali návštevníkov, aby si to tu návštevníci užili, ale zároveň sa cítili bezpečne. V hornej časti zámku obnovujeme Pálffyho apartmány, jednú z častí, kde sa zachovali vitráže, drevené historické obklady ešte z renesancie a skorého baroka. Chceme, aby boli otvorené pre verejnosť a aby ľudia videli, ako sa tu žilo a pracovalo. Na prízemí obnovujeme viechu, kde sa budú variť jedlá, ktoré majú blízko k vínu ako napríklad husacina alebo rebrá. Je tam pekná terasa s výhľadom na mesto, kde si hostia budú môcť posedieť, ochutnať víno a zajesť si. Prastará klenbová vináreň sa bude najviac podobať reštaurácii, ktorá sa tu pred mnohými rokmi tešila veľkému úspechu. V hotelovej časti, ktorú pripravujeme, bude klasická veľká reštaurácia – trochu fajnovejšia, ale zasa nie taká fajnová, aby sa ľudia báli vstúpiť dovnútra. Teda fajnová produkciou, nie cenami. Hotel bude mať päťdesiat izieb a apartmánov, reštauráciu, banketovú sálu a welness. Snažíme sa dať mu takú podobu aby sa minulosť nepobila zo súčasnosťou a aby bolo každému jasné, čo je história a čo je dnešok. Predpokladáme, že dosť veľkým magnetom by mala byť Medzinárodná galéria umeleckého skla s dielami najlepších svetových sklárskych umelcov. Pezinský zámok ožije a veríme, že sa stane významným historickým, kultúrnym a spoločenským centrom.

l A práce v exteriéri?
  
Chceme, aby park, jeho predná aj zadná časť, tvorili jeden celok a aby to ľudí prilákalo – aj domácich, aj návštevníkov. Práve sme kúpili susedné bývalé hádzanárske ihrisko, ktoré premeníme na parkovisko. A to, čo je dnešným nevkusným parkoviskom pred zámkom, sa premení na nádhernú historickú záhradu. Veríme, že ľudí spontánne napadne povedať si, ideme sa cez víkend pozrieť do Pezinka.

l Cítite sa v Pezinku ako doma?
  
So synmi Štefanom a Richardom sa stávame Pezinčanmi, veď sme tu každý deň. Väčšina Pezinčanov nám drží palce lebo vidia, že to tu chceme zmeniť. Ani vydavateľom som nebol kvôli vytváraniu zisku a to, čo som zarobil, chcem teraz vrátiť našim čitateľom. Napokon, my budeme len malá epizóda v osemstoročnej histórii tohto hradu, na naše mená sa zabudne. Ale už teraz nás teší, že zámok bude pre ďalšie generácie nanovo pekný a plný života.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: