Štyridsiate výročie druhého Koncertu mladosti ´77

August 2017 / Prečítané 193 krát

   9. júla sme si pripomenuli štyridsať rokov od druhého ročníka legendárneho Koncertu mladosti 77. Uskutočnil sa na pezinskom amfiteátri za účasti asi troch tisíc mladých ľudí z celého Československa. Aj keď sa na toto podujatie, rovnako ako na Koncert mladosti 76, už spomína ako na historickú udalosť, stojí za to si pripomenúť, že aj v čase pokračujúcej normalizácie sa našli ľudia, ktorí aspoň cez tzv. menšinové alebo undergrundové hudobné žánre, akými bol jazz – rock – folk vyjadrovali svoj odpor k totalitnému režimu.
   Na koncerte okrem iných vystúpili aj také osobnosti, akými boli a stále sú Vladimír Merta, Vladimír Mišík a jeho skupina Etc..., Jaroslav Hutka, Zuzana Homolová, Fedor Frešo a mnohí ďalší. Štyridsať rokov, ktoré uplynuli od druhého Koncertu mladosti 77 pripomína aj výstava fotografii pre Starou radnicou, ktorých autorom je pezinský fotograf Ján Štrba.
   Žiaľ, 9. júla nás zastihla aj smutná správa – Marián Varga – fenomenálny hudobník a skladateľ nás práve v deň štyridsiateho výročia druhého ročníka Koncertu mladosti opustil . Pri jednej z jeho fotografií na námestí sa takmer okamžite po zverejnení smutnej správy objavili kvety a sviečky. Marián Varga sa Pezinčanom predviedol naposledy minulý rok na spomienkovom koncerte k 40. výročiu I. ročníka Koncertu mladosti. Pezinský amfiteáter mal tú česť hostiť viaceré legendy generácie 60. rokov, no Marián Varga bol azda jeden z najvýnimočnejších. Ďakujeme Jánovi Štrbovi za poskytnutie fotografií.

 

(r)


Ohodnoťte článok: