„Nejsou lidi“

August 2017 / Prečítané 1088 krát

   V českom jazyku je pekná fráza, ktorá sa používa ako vysvetlenie, prečo sa vec nedá urobiť, a tá znie: „Nejsou lidi!“ Stále častejšie sa s ňou stretávame aj v každodennom živote. V súkromnom rovnako ako v tom verejnom, samosprávnom. Hoci slovné spojenie „nedá sa“ v súvislosti s verejne prospešnými projektmi naozaj nemám rád a vždy sa snažím hľadať cesty, ako veci zrealizovať, tu predsa len narážame na jav, ktorý mnohí poznajú z vlastnej praxe.
   Bolo úplne normálne, že pred desiatimi rokmi sa mestám a obciam do akejkoľvek súťaže prihlasovalo sedem až desať firiem. Dnes sme často vo vzťahu k verejnému obstarávaniu a zadávaniu prác v situácii, že sa nám do súťaže neprihlási ani jedna firma. Väčšinou preto, že nemá dostatok kvalifikovaných alebo dokonca aj nekvalifikovaných pracovníkov či brigádnikov. Ide najmä o práce stavebné, ale niekedy je to podobné aj v oblasti služieb a tovarov. Často sme, obrazne povedané, šťastní, ak sa vôbec niekto do súťaže prihlási. Dôvod? „Nejsou lidi!“
   Nedávno sa nám prihodilo, že do súťaže na rekonštrukciu krovu na Kupeckého rodnom dome alebo na lávku cez Saulak sa nám neprihlásila ani jediná firma. Situácia sa zopakovala aj tento mesiac, keď sa nám do troch súťaží neprihlásila žiadna firma. V tomto roku sa nám opakovane na stavebné práce prihlásili len dve firmy: DU-VYSTAV z Pezinka a TIMS, s.r.o. z Nitry.
   Samozrejme, že tí, ktorých som nedávno označil za „šmejdov“ hneď začali na fejsbúku s obvineniami, že mesto zle nastavilo podmienky súťaže alebo ponuku málo spropagovalo. Skrátka, žiadna príležitosť prihriať si polievočku im – ale žiaľ, aj niektorým tunajším komunálnym politikom – nie je cudzia.
   Márne je vysvetľovať, že všetko bolo pripravené štandardne a v súlade so zákonom. Ešte zbytočnejšie je vysvetľovať fakt, ktorý sa dá ľahko overiť, a to, že drvivá väčšina firiem a najmä stavebných, dnes trpí, ako sme už vyššie spomenuli, akútnym nedostatkom pracovníkov. Rovnako ignorujú fakt, že firmy nevyberá primátor, ale komisia, v ktorej primátor ani nie je. A v komisii sedia ľudia, ktorí by si akékoľvek pochybenie nenechali pre seba. Hlavným argumentom ale je, že rozhoduje len a len cena, presnejšie – musíte vybrať firmu s najnižšou ponukou. Kto ju predloží, ten vyhráva.
   Príčiny sa však hľadajú inde. Napríklad na fejsbúku, z ktorého si dovolím zacitovať: „Nebojte sa, Duvystav, pardon Solgostav to urobí...“ (autorom je používateľ David Šipoš), alebo: „Duvystav... a niečo do vačku... “ Toto naozaj nepotrebuje komentár! Akurát že väčšina z vás, ktorí ste v poslednom čase potrebovali stavebnú firmu na práce na vašom dome či byte, zrejme vie, o čom hovorím, keď píšem, že „nejsou lidi“ a že takmer na každého šikovného remeselníka si nejakú chvíľu počkáte, ak ho už zoženiete.

 

Oliver Solga


Ohodnoťte článok: