Violončelo som si vybral pre jeho krásny tón

Júl 2017 / Prečítané 451 krát

   Na pezinské publikum zapôsobil nedávno violončelový recitál, ktorý sa uskutočnil v Evanjelickom kostole a. v. Pezinok. Predstavil sa tu talentovaný violončelista Kristián Mrva, absolvent triedy Mrg. Art. Magdalény Milčíkovej zo ZUŠ Eugena Suchoňa. Mladý, len 16-ročný umelec odpovedal na otázky časopisu Pezinčan.

 l Veľa detí sa učí hrať na hudobné nástroje, ale len u niektorých sa záujem rozvinie a chcú pokračovať do vyššieho „levelu“. Čo vás podnietilo?
   Hudbu mám rád od malička, už od útleho detstva som zaspával pri hudbe, predovšetkým organu. Už ako štvorročný som sa so záujmom hrával s hudobnými nástrojmi a samozrejme som sa veľmi tešil do základnej umeleckej školy na hudobný nástroj husle.

l Prečo ste sa potom rozhodli práve pre violončelo? Čo sa vám na tomto nástroji páči?
  
K violončelu ma priviedla moja pani učiteľka Mgr. Art, Magdaléna Milčíková, ktorá je pre mňa vynikajúcim pedagógom. Pre violončelo som sa rozhodol pre jeho krásny hlboký tón, pre farbu jeho zvuku, a takisto aj pre jeho rozsah zvuku.

l Máte svojho obľúbeného skladateľa - ktorého rád hráte, alebo aj ktorého rád počúvate? A existuje skladateľ, ktorý by mal pre violončelo nejaký špeciálny cit?
Mám veľa obľúbených skladateľov. Patria medzi nich napríklad Antonín Dvořák, Dmitrij Kabalevskij či Sergej Rachmaninov.

l Čo považujete za svoj doterajší najväčší úspech alebo zážitok?
  
Za najväčší zážitok považujem môj violončelový recitál. A za najväčší úspech pokladám prvé miesto, ktoré som získal v komornej aj v sólovej hre na celoslovenskej súťaži Mladý violončelista Slovenska 2017. A tiež zlaté pásmo v komornej hre na medzinárodnej súťaži Julius von Beliczay.

l Prečo ste sa rozhodli pre konzervatórium v Brne? Aké máte plány do budúcnosti, čo by ste chceli dosiahnuť?
  
Pre konzervatórium v Brne som sa rozhodol hlavne preto, že ponúka kvalitné štúdium na vysokej úrovni. Ale musím sa priznať, že aj preto, lebo mám rád mesto Brno.

l Počúvate určite aj pop alebo bigbeat – čo sa vám páči v tejto oblasti?
  
Počúvam takmer stále klasickú hudby od obdobia renesancie až po modernú hudbu 20. storočia. Ale občas počúvam aj hudbu z 80. rokov, napríklad aj niečo od Elánu.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: