Víno a levanduľa: Slnečno a až príliš sucho

Júl 2017 / Prečítané 1139 krát

   Začiatok letných prázdnin v Pezinku si ani nemožno predstaviť bez Vína a levandule, tradičného podujatia, na ktorom sa ochutnávka vín spája s návštevou pezinského vinohradníckeho chotára a menovite známej levanduľovej záhrady Vladimíra Píša.
   O tom, ako sa prvé júlové popoludnie na Starej hore vydarí, rozhoduje najmä počasie. Pamätníci si spomenú na prvý upršaný ročník alebo na vlaňajšok, keď sa k Malým Karpatom už-už približovala búrka, aby napokon prihrmela v plnej sile až celkom na záver podujatia.
   Tohto roku akoby si organizátori – Združenie pezinských vinohradníkov a vinárov v spolupráci s mestom Pezinok – počasie objednali priamo „zhora“. Ukážkovo krásne letné popoludnie prilákalo do viníc rekordne vysoký počet návštevníkov.
   „Návštevnosť bola naozaj rekordná, odhadujem, že do záhrady prišlo aj viac než dvetisíc ľudí, aj keď sa to ťažko ráta, pretože popri platiacich návštevníkoch sa mnohí prišli iba pozrieť v rámci prechádzky,“ hovorí Vladimír Píš. „Zrejme tomu dopomohol mediálny ohlas v minulých rokoch, ale tiež počasie, ktoré nám naozaj prialo. V porovnaní s vlaňajškom nebola ani extrémna horúčava. Bolo teplo, ale príjemne a pofukoval aj vietor.“
   O mimoriadnom záujme svedčí aj fakt, že sa ku koncu dňa začali míňať degustačné poháriky, organizátori však všetko zvládli na výbornú.
   Na druhej strane pekné a slnečné počasie má aj svoju tienistú stránku – a tou bol pretrvávajúci deficit vlahy v tejto časti Slovenska.
Takáto krása bola nad Pezinkom 1. júla 2017. FOTO: Ján Štrba   „Sucho je toho roku naozaj veľmi výrazné, pretože trvá už od zimy,“ povedal Vladimír Píš. „Stredomorské rastliny na takéto počasie reagujú tak, že zhadzujú zelené listy, ktoré by inak ešte jednu sezónu vydržali. Je to mechanizmus ich záchrany, keď sa zbavujú starších listov, aby mohli rásť tie mladšie.“
   Že bol tohtoročný jún veľmi suchý najmä na západnom Slovensku, sa dozvedáme aj na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu: „Jún 2017 bol z hľadiska množstva atmosférických zrážok podpriemerný mesiac (76 % dlhodobého priemeru 1901 – 2000; 65 mm), priestorové rozloženie zrážok bolo vzhľadom na častý výskyt prehánok a búrok pomerne nerovnomerné. Na západnom Slovensku skončil jún 2017 ako veľmi suchý (47 %; 32 mm), s čím súviselo aj pokračujúce prehlbovanie vlahového (zrážkového) deficitu.“
   Inými slovami, v okolí Bratislavy spadla v júni menej než polovica obvyklých zrážok. Rovnako bol minulý mesiac nadpriemerne teplý: priemerná júnová teplota bola vyššia o 3,2 stupňa oproti priemeru z rokov 1961 – 1990, resp. o 2,5 stupňa oproti priemeru z rokov 1981 – 2000 (to je už priemer ovplyvnený nárastom priemerných teplôt).
   V posledných dňoch napokon predsa len prišli aj na západné Slovensko zrážky a do pondelka 24. júla napríklad na Starej hore napršalo okolo 40 milimetrov. Je teda možné, že sa vegetácia trochu pozviecha.
   Koncom júla a začiatkom augusta by malo slnečné a teplé počasie pokračovať – verme že s priaznivým účinkom na levanduľu, ale aj na tohtoročnú úrodu hrozna.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: