Keď deti maľujú portrét – súťaž Kupeckého svet

Jún 2017 / Prečítané 1238 krát

FOTO: Helena Molnárová   Základná škola Jána Kupeckého si pezinského rodáka a barokového maliara Jána Kupeckého pripomína každoročne aj zorganizovaním výtvarnej súťaže Kupeckého svet. V spolupráci s Mestom Pezinok a Malokarpatským múzeom v Pezinku sa tento rok uskutočnil už 4. ročník súťaže.
   Ján Kupecký bol významným a uznávaným portrétistom, a tak je témou súťaže práve portrét. Zapojiť sa mohli žiaci základných škôl, reálnych gymnázií, ZUŠ z malokarpatského regiónu a našej družobnej školy v Mladej Boleslavi. Ich diela musia byť spracované technikou kresby, maľby alebo grafiky na ľubovoľnom formáte. Na základe skúseností z predchádzajúcich ročníkov sme upravili propozície tak, aby hodnotenie mohlo byť objektívnejšie, pričom sme prihliadali hlavne na vek malých umelcov. Súťažili v 8.kategóriách a jednej špeciálnej. Tvorili ju práce detí z Kupeckého výtvarnej dielne, ktorá už druhý rok funguje pri ZŠ Jána Kupeckého.
   Do súťaže sa prihlásilo rekordných 237 prác. Rastie tak nielen záujem o súťaž v kvantitatívnom zmysle ale predovšetkým ich kvalitatívna úroveň.
   Porota v zložení Mgr. Oliver Solga – primátor mesta Pezinok, Mgr. Katarína Volanková – riaditeľka ZŠ Jána Kupeckého, Mgr. Eva Trilecová, ArtD. – teoretička umenia z Malokarpatského múzea v Pezinku, Milan Janík – akademický maliar a Mgr. Mariana Šusteková mala naozaj náročnú úlohu. Nakoniec bolo ocenených 51 prác.
   Výsledky sme slávnostne vyhlásili 1. júna 2017 na vernisáži v Malokarpatskom múzeu. Víťazmi v jednotlivých kategóriách sa stali: Olívia Augustínová, Eliška Halčínová, Lucia Javorková, Vladimír Drobný, Eva Ondovčíková, Laura Vavrová, Romana Ševčíková, Klára Kapustová, Lucia Kováčová.
   Deti prejavili obrovskú dávku kreativity, nápaditosti i výtvarnej zručnosti v ich stále sa formujúcom a rozvíjajúcom talente. Je vidieť, že obrázky boli tvorené nielen rukami, ale predovšetkým srdcom. Všetky dielka, nielen tie ocenené, si vyslúžili obdiv.
   Teší nás vzrastajúci záujem o súťaž a veríme, že nám deti aj pedagógovia zachovajú svoju priazeň aj v nasledujúcom ročníku.

 

Mária Hrivnáková, koordinátorka projektu


Ohodnoťte článok: