Za sochárom Emilom Venkovom

Jún 2017 / Prečítané 794 krát

   V piatok 9. 6. zomrel akademický sochár Emil Venkov, ktorý od roku 1990 žil a tvoril v Pezinku. Narodil sa 22. augusta 1937 v Sofii, na Slovensko prišiel v roku 1960, aby tu študoval sochárstvo na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Popri komornej plastike sa venoval najmä monumentálnej tvorbe. Počas piatich desaťročí vytvoril celý rad pamätníkov a pomníkov, ktoré zdobia mnohé interiéry aj verejné priestranstvá. Jednu z prvých plastík vytvoril v polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia aj pre Pezinok. Je to plastika, ktorá predstavuje torzo ľudskej figúry. Socha odliata do hydronália je osadená v strede sídliska, na Ulici 1. mája. Svoju tvorbu okrem mnohých domácich i zahraničných galérií vystavoval trikrát aj v našom meste, a to v roku 1994 v Malokarpatskom múzeu, v roku 1997 v Psychiatrickej nemocnici Ph. Pinela a v roku 2007 spolu so svojím synom Ivanom v Mestskom múzeu.
   Emil Venkov patril medzi významných slovenských i bulharských sochárov. Najmä jeho monumentálna tvorba, modelovaná v robustných, dramatických hmotách, vychádzala z poznania diela jedného z najvýznamnejších svetových sochárov - Henryho Moora. V komornej tvorbe, v drobnej plastike, u neho dominovala symbolika a imaginácia, ale aj nástojčivý záujem o osud jednotlivca vo svete protikladov. Obidve polohy, monumentálnu i komornú, sprevádzalo dokonalé ovládanie sochárskeho remesla, znalosť materiálov a po obsahovej stránke expresívna výpoveď.
   Emil Venkov bol, okrem iného, čestným občanom mesta Pezinok. Rozlúčka so zosnulým sa uskutočnila 16. júna v bratislavskom Krematóriu. Poslednú poctu vynikajúcemu sochárovi vzdali mnohí jeho priatelia a kolegovia a tiež skupina Pezinčanov na čele s primátorom Oliverom Solgom.
   Česť jeho pamiatke.