Pezinok sa koncom mája zamiloval do bubnov

Jún 2017 / Prečítané 546 krát

   V Pezinku sa 20. mája uskutočnil prvý ročník bubeníckeho festivalu DRUMFEST SLOVAKIA. Umenie rytmiky na ňom predviedli muzikanti z rôznych krajín sveta, okrem vynikajúceho slovenského hudobníka Martina Valihoru zavítal do kultúrneho domu aj svetový bubeník nemeckého pôvodu Benny Greb. Pezinok sa tak stal hostiteľským mestom úplne prvého podujatia takéhoto druhu a rozsahu na Slovensku.
   Na zahraničných bubeníckych festivaloch býva spravidla možné naživo si odskúšať najnovšie modely bubnov, činelov a perkusií a vidieť hudobné predstavenia tých najlepších bubeníkov z celého sveta. Z iniciatívy Petra Bittnera a niekoľkých ďalších nadšencov do bicích sa zrodilo čosi podobné i na Slovensku. Festival DRUMFEST SLOVAKIA je prvý bubenícky festival v takomto rozsahu na Slovensku, vďaka ktorému mohli Pezinčania ale i návštevníci z iných miest spoznať, čo všetko ukrýva rozmanitý a tajomný svet bicích nástrojov.
   Pri príchode do vestibulu kultúrneho domu privítal návštevníkov hlasný a neorganizovaný buchot, čo je však pri podujatiach podobného druhu celkom bežné. Vystavené sady bubnov rôznych materiálov a z dielne viacerých výrobcov nabádali profesionálov i amatérov sadnúť si a vyskúšať, aký je rozdiel medzi zvukom brezových, dubových alebo akrylových bubnov. Rovnako je až neuveriteľné, aké široké zvukové spektrum dokážu pokryť jednotlivé činely, v závislosti od zliatiny alebo spôsobu spracovania. Mnoho ďalších akustických nástrojov a príslušenstva k bubnom doplnil historický kúsok z bývalej ČSSR v podobe elektrických bubnov Seak z roku 1988. Okrem nich návštevníkov podnietila zaspomínať si aj veľká pohľadnica venovaná zosnulému bubeníkovi Ďurovi Černému. Pamätnú tabuľu s jeho fotografiou a ručne písanými odkazmi od návštevníkov doplnila minúta potlesku, na znak vďaky za jeho hudobné i ľudské dielo.
   Program otvoril mladý talentovaný hudobník z Česka, Dali Mraz, ktorý zahral na svojej početnej sade bicích rôzne improvizácie i vlastné pripravené kompozície. Vlastnou hrou sa podľa jeho slov snažil zbúrať všetky stereotypy, tvrdiace, že bubny sú výsadne rytmickým nástrojom a bola to práve melodika a muzikálnosť, ktoré mali v prípade Daliborovej hry hlavné slovo. Po ňom nastúpil na pódium Martin Valihora, známy slovenský bubeník, ktorý má na konte spolupráce s významnými slovenskými, i zahraničnými umelcami. Martin hral ako jediný bez sprievodného podkladu, napriek tomu však dokázal svojou hrou na neveľkú sadu bicích vyplniť celý priestor a darovať divákom skutočne kvalitný hudobný zážitok. Súčasťou programu boli aj workshopy, na ktorých Boris Čellár a Michal Fedor predstavili originálny slovenský rytmicko-melodický nástroj WoodPack. Návštevníci mohli lepšie spoznať aj kultúru Latinskej Ameriky. V malej sále predvádzal návštevníkom Eddy Portella exotické nástroje a kubánske rytmy. Nakoniec sa návštevníci pobrali do veľkej sály, kde sa už netrpezlivo čakalo na zlatý klinec večera. Program zakončila hodina a pol v prítomnosti Bennyho Greba. Bubeníka, ktorého meno je preslávené nielen pre jeho neuveriteľne precíznu hru na bicie, ale aj pre jeho vlastný výukový systém, ktorý sa čoskoro zhmotní už v tretej učebnici. Benny daroval návštevníkom nielen intenzívny dojem z obdivuhodnej, takmer až akrobatickej hry na svojich bubnoch, ale aj niekoľko užitočných rád, ako sa psychicky nastaviť a ako k samotnej hre na bicie pristupovať.
   Priviesť Bennyho Greba a ostatných výborných muzikantov do Pezinka sa mohlo spočiatku zdať ako šialený nápad. Opäť sa však potvrdilo, že vytrvalosť a neoblomnosť plní aj na prvý pohľad nesplniteľné vízie. Podľa vyjadrenia Petra Bittnera z občianskeho združenia Pezinské rozprávkové divadlo (P.R.D.) pripravuje organizátor už v súčasnosti ďalší ročník DRUMFEST SLOVAKIA, práve pre vynikajúcu atmosféru a záujem návštevníkov z celého Slovenska.

Autorka textu: Karolína Uherčíková – študentka žurnalistiky FiF UK a externá redaktorka hudobného časopisu Muzikus. Fotografia Bennyho Greba: Braňo Poláček.

 


Ohodnoťte článok: