Mesto Pezinok po sedemnástykrát privíta dychové orchestre na festivale Dychovky v Preši

Jún 2017 / Prečítané 526 krát

   Dychová hudba ako žáner je súčasťou hudobnej kultúry Slovenska. Od založenia prvej dychovej hudby na Slovensku ubehlo už vyše 179 rokov a v Pezinku 143 rokov. Počas tohto obdobia prešla naša dychová hudba zložitým vývojom, no vždy dokazovala a aj v súčasnosti dokazuje svoje opodstatnenie v spoločnosti. Dychová hudba bola, je a bude vždy potrebná, je to krása, ktorú nesmieme nechať zahynúť!
   Vážení spoluobčania, pred nami je leto a s ním pestrá paleta kultúrnych akcií v našom meste. Neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho leta v Pezinku je festival Dychovky v Preši, ktorý je zaradený medzi top podujatia v našom meste. Festival Dychovky v Preši je osobitým v sérii festivalov a na Slovensku to je najväčší festival dychoviek.
   Má svoju pevnú dramaturgiu, svoj osobitý esprit. A aj preto spolok dychová hudba Cajlané, Pezinské kultúrne centrum, Fanklub DH Cajlané opäť pripravujú štvordňový maratón hudby a piesní, ktorý sa uskutoční 10.,11.,12. a 13. augusta 2017.
   Hlavné koncerty XVII. ročníka súťaže budú opäť v Zámockom parku za jazerom. Rovnako ako v minulých ročníkoch i tentokrát sa dychové orchestre prihlásili do súťaže i do sprievodných koncertov, ktoré budú znieť Pezinkom.
   Tohto ročníka sa zúčastnia dychové orchestre z Česka, Rakúska, Švajčiarska a zo Slovenska.
   O hlavnú cenu festivalu budú súťažiť tieto dychové hudby: Veselá muzika z Ratíškovic CZ, Leithaberger Blechmusik A, Grinavanka SK, Schillermusik Unterseen CH, Leškovanka CZ, Textilanka SK. Ich výkon bude hodnotiť už tradične medzinárodná odborná porota.
   Štvordňový festival začne už vo štvrtok 10. augusta 2017 o 19.00 h sv. omšou za zomrelých a žijúcich členov dychovej hudby v našom meste. Tento rok bude sv. omša v kostole Premenenia Pána (Dolný kostol) s dychovou hudbou Vinosadka SK, ktorá tento rok oslavuje 70. výročie svojho založenia. Prvé sprievodné koncertovanie začne po sv. omši o 19.45 na Radničnom námestí. Druhé sprievodné koncertovanie bude v piatok 11. augusta 2017 v Krušičovej kúrii o 17.00 h za účasti dychových hudieb Šenkvičanka SK, Šarfianka SK a Vinosadka SK. Tretie sprievodné koncertovanie už tradične v sobotu 12. augusta 2017 od 9.00 h na Trhovisku na Kupeckého ulici, kde vám zahrajú Svätojurská dychovka SK a dychová hudba Schiller-musik Unterseen CH.
   Prvý tohtoročný zahraničný hosť festivalu DH Túfaranka CZ vystúpi v sobotu 12. augusta 2017 podvečer od 18.00 h do 21.00 h v Zámockom parku. Prvý nedeľňajší hosť, mažoretky TINA Bratislava, budú súčasťou sprievodu mestom. Druhým hosťom je DH Šohajka CZ.
   Súťažný deň, nedeľa 13. augusta 2017 začne o 9.00 h koncertovaním dychových hudieb v rôznych častiach centra mesta. Tradičný sprievod zúčastnených dychových orchestrov je naplánovaný na 13.45 h od Domu kultúry do Zámockého parku, kde o 14.15 h začne súťažná časť Medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb Dychovky v Preši.
   Vážení spoluobčania a návštevníci Zámockého parku, už teraz vás upozorňujem, že Zámocký park bude 12. augusta od 6.00 h až do 12.00 h 14. augusta 2017 pre verejnosť uzatvorený. Vstup bude umožnený iba pre návštevníkov festivalu. Toto opatrenie je nutné z dôvodu zabezpečenia tribúny, zastrešenia, ozvučenia, sedenia pre návštevníkov, bufetu na občerstvenie a ďalšieho technického zabezpečenia festivalu.
   Ďakujem vám za pochopenie a verím, že úspech tohto kultúrneho podujatia je spoločným želaním. Nie je treba pripomenúť, že i tohto roku sa opäť snúbi krása hudby, piesní a krojov. Takže, priatelia, uvidíme sa druhý augustový víkend v Krušičovej kúrii, na Trhovisku, v centre mesta a v Zámockom parku na XVII. ročníku Medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb Dychovky v Preši.
   Podrobný program festivalu uverejníme v júlovom čísle Pezinčana. Na štyri dni naplnené dobrou dychovou hudbou sa teší Donor, predseda festivalu a predseda spolku dychová hudba Cajlané František Féder.

 

Do dychovky, priatelia!