Pezinok na začiatku leta opäť rozkvitol keramikou

Jún 2017 / Prečítané 1170 krát

   Slnkom zaliate ulice, rozkvitnuté lipy a keramika hýriaca všetkými možnými farbami. Atmosféra Keramických trhov v Pezinku je neopakovateľná a bez tohto podujatia by sme si začiatok leta ani nevedeli predstaviť. Platí to aj o tomto, v poradí už štrnástom ročníku.
   Už od piatku 9. júna začal žiť Pezinok keramikou. Ako každoročne patril začiatok leta v našom meste tým najkrajším výtvorom, aké ľudská tvorivosť a šikovné ruky dokážu vytvoriť z hliny. Ale, samozrejme, nechýbalo ani občerstvenie, kultúrny program a dobrá nálada.
   S výnimkou podmračeného sobotného popoludnia prialo trhom aj počasie, takže návštevnosť bola naozaj vysoká. Takmer 170 vystavujúcich a predávajúcich keramikárov má dôvod na spokojnosť nielen pre dobrú atmosféru, ale aj z obchodného hľadiska – a ako býva zvykom, väčšina z nich sa vráti do Pezinka nepochybne aj o rok.
   „Tohtoročné trhy boli veľmi úspešné a nielen tým, že nám tento rok opäť pribudli vystavujúci," hovorí primátor mesta Pezinok Oliver Solga. „Pre mňa osobne sú Keramické trhy z mnohých dôvodov milšie a dôležitejšie, než vinobranie a iné podujatia, pretože keramika má v našom meste obrovskú tradíciu. A nemyslím len keramiku, ktorá sa tu robila od mladšej doby kamennej, ale aj modranskú majoliku, Habánov, súčasných tvorcov, ktorí sa keramike venujú – a len v našom malokarpatskom regióne je ich niekoľko desiatok. Som rád, že aj mladí výtvarníci vystavujú a tvoria a takisto, že prichádzajú keramici z Českej republiky aj z iných krajín, napríklad z Bulharska, Rakúska, Talianska, Slovinska či Poľska. Ľudia takto majú možnosť vidieť, čo všetko sa dá z obyčajnej hliny stvoriť." 
   Primátor trávi na trhoch takmer celý čas od prvého dňa až do konca. A má to aj vážny dôvod: Keď v 90. rokoch v Pezinku pôsobila Stredná keramická škola, ako historik umenia tam Oliver Solga vyučoval dejiny umenia.
Na otvorení XIV. ročníka Keramických trhov privítali organizátori a zástupcovia mesta významných hostí – majstra Ignáca Bizmayera    „Často sa tu stretávam so svojimi bývalými žiakmi, ale už aj s ich deťmi, čo je veľmi príjemné. Mám tu veľa známych a priateľov a teší ma, že ostávajú verní keramike," dodáva primátor. Mimoriadne ho teší, že sa mnohí vystavovatelia a predajcovia do Pezinka každoročne vracajú. „Je to zrejme zásluha Pezinčanov, ale aj Bratislavčanov a obyvateľov okolitého regiónu, ktorí na trhy chodia, že sa vďaka vysokej návštevnosti keramika nielen obdivuje – čo je samozrejme tiež dôležité – ale aj dobre predáva. A že si účastníci aj trochu zarobia, pretože cesta na takéto podujatie je veľmi náročná a spájajú sa s ňou nemalé náklady. Význam tohto podujatia pre mesto sa ani nedá vyčísliť peniazmi, ktoré do trhov ako mesto vkladáme. Je skrátka krásne vidieť toľko krásnych vecí pohromade. A ak si tu keramiku nakúpim, mám darčeky pre rodinu a pre známych na celý rok aj na Vianoce."
   O tom, že majú Keramické trhy v Pezinku čosi do seba, nás presvedčili aj viacerí účastníci a predajcovia. Zuzana Kordová Štefanová z Prahy-Smíchova bola na trhoch v Pezinku už piatykrát.
   „Chodíme sem radi, pretože pezinské trhy majú najkrajšiu atmosféru zo všetkých, vrátane tých českých," hovorí keramikárka. „Ľudia tu majú radi keramiku a vedia ju oceniť, takže sa aj výborne predáva. Na Slovensku si zákazník vie výber tovaru viac vychutnať – ak si napríklad vyberie šálku, chce ju mať aj s podšálkou. Veci sú tu ozdobnejšie, krajšie, takže je záujem aj o kvalitný, umeleckejší a originálny tovar. Výborná atmosféra je tu aj vďaka organizátorom. Na iných trhoch zažívame aj stres alebo rôzne tlaky pri výbere miesta, ale v Pezinku nič také nie je, vládne tu priam rodinná pohoda. A aj počasie vždy vyjde. A pokiaľ náhodou nevyjde, ani to nie je žiadny problém."
   Aj Zuzana Kordová Štefanová sa chystá prísť do Pezinka na budúci rok. A podobne i jeden z najoriginálnejších vystavovateľov, Andy Frič, ktorý na prvý pohľad zaujal návštevníkov soškami s motívmi sci-fi. Pretože krásnych farebných hrnčekov s tulipánmi, srdiečkami alebo zvieratkami návštevník na trhoch vidí naozaj dosť a často sa nevie ani rozhodnúť, ktorý z nich si vybrať.
   Ale Fričove popkultúrne práce sú skrátka už na prvý pohľad iné.
   „Keďže mám trochu netradičný tovar, ľudia doteraz možno nevedeli, kam ho zaradiť, ale myslím, že ma už poznajú. Začínajú si zvykať a začínajú to akceptovať," hovorí mladý výtvarník. A čo ho k originálnej keramickej tvorbe priviedlo?
 Na otvorení XIV. ročníka Keramických trhov privítali organizátori a zástupcovia mesta významných hostí – mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Bulharska v Slovenskej republike, J.E. Yordanku Chobanovú   „Venoval som sa grafike a maľbe a takáto svojrázna mytológia sa dostala aj do mojej tvorby. Ako som chodieval na keramické trhy, všímal som si, že je tu menej originálneho tovaru a len málokto si trúfne vybočiť. Povedal som si – prečo sa nepozrieť na keramiku aj inak? Hoci svoju tvorbu vnímam skôr ako sochy než ako keramiku."
   Na trhoch bol už piatykrát a chvály na toto podujatie počuje vždy aj od svojich kolegov. 

Na otvorení XIV. ročníka Keramických trhov privítali organizátori a zástupcovia mesta významných hostí – mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Bulharska v Slovenskej republike, J.E. Yordanku Chobanovú

   Davy záujemcov pritiahli praktické ukážky, keď mohli návštevníci vidieť, ako rastie keramický džbán priamo pod rukami majstra. Jedným z nich bol keramikár Marek Hauptvogel, ktorý zaujal návštevníkov doslova rôznych farieb pleti i národností. Je takisto jedným zo žiakov Olivera Solgu a bolo už na prvý pohľad zrejmé, že mu práca ide nielen od ruky, ale aj od srdca.
   Viacerí návštevníci si mohli prácu keramikára odskúšať aj na vlastnej koži a s hrdosťou si od hrnčiarskeho kruhu odnášali svoje vlastné dielo. Bola medzi nimi aj Vlasta Romanová z Plzne s vlastnoručne „vytočenou“ miskou.
   Podobne aj ďalšia návštevníčka trhov Jana Fridecká z Veľkej Lomnice. Každoročne chodí do Kežmarku na Európske ľudové remeslo – známe medzinárodné podujatie, ktoré sa aj tento rok bude konať 7. až 9. júla.
   „Tým viac som príjemne prekvapená, že som aj v Pezinku objavila takúto veľkú akciu podobného charakteru – a so skvelou atmosférou," povedala časopisu Pezinčan.
   Účastníci trhov prichádzali do Pezinka už v piatok dopoludnia. Organizátori z Malokarpatského múzea v Pezinku každého z nich privítali a práve túto chvíľu považuje pracovníčka múzea a spoluorganizátorka trhov Monika Chvosteková za obzvlášť vzácnu: „ Najkrajší je moment vítania. Vidíme na našich hosťoch, že im nejde len o predaj, ale že sa tešia aj na atmosféru a aj na svojich priateľov, ktorých si tu za tie roky našli. Poteší ma, keď vždy zdôrazňujú, že na pezinských trhoch je naozaj niečo špecifické, čo nikde inde nezažijú, že atmosféra v Pezinku je výnimočná.“
   A už teraz sa organizátori aj účastníci môžu tešiť na Keramické trhy v roku 2018.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: