Talent a drina posúvajú hranice

Máj 2017 / Prečítané 459 krát

   Presviedča nás o tom aj talentovaná mladá džudistka, 14 ročná dorastenka Silvia Tománková z Pezinka, ktorá je vnučkou zakladateľa pezinského juda Jozefa Tománka st. a dcéra bývalého úspešného reprezentanta SR v jude Jozefa Tománka ml. Silvia ako dorastenka zvíťazila vo februári na majstrovstvách SR juniorek v Banskej Bystrici. Po veľmi vážnom zranení nohy zo septembra 2015 sa svojím nasadením a pevnou vôľou pozoruhodne rýchlo zotavila, a znova sa dostala do skvelej formy. S veľkou istotou poráža súperky nielen doma, ale aj na medzinárodnej športovej scéne. Svedčí o tom i množstvo vyhratých zápasov a turnajov už v druhej polovici minulého roka. Priebežne je na 17. mieste vo svetovom rankingu IJF.

   Spýtali sme sa Silvii, ktorý zo svojich úspechov si najviac cení?
   Po komplikovanej zlomenine členka som sa našťastie aj vďaka dobrej rehabilitácii dala rýchle dokopy. Už v lete 2016 som si odniesla z turnaja US OPEN v americkom Miami bronz. Napriek tomu, že som išla s veľkými obavami a rešpektom, som šťastná, že sa mi to podarilo. Momentálne mám najväčšiu radosť z víťazstva na medzinárodnom turnaji v africkom Tunise, ktorý patrí do série svetových pohárov kadetov, kde som predbehla aj dve domáce favoritky. Prvýkrát v živote mi zahrali slovenskú hymnu.

   Čo by si odkázala ostatným športovcom, ako dosiahnuť podobné úspechy?
  
Človek je raz hore – raz dolu, a ani mne sa vždy nedarí. Až teraz však začínam rozumieť viac tomu, čo je to vrcholové judo. Viem, že musím trénovať aj niekoľkokrát denne. A je toho oveľa viac. Okrem tréningu aj vyvážená strava a vhodná regenerácia. Jednoducho, treba zaťať zuby a ísť za svojím cieľom. Myslím, že mám veľké šťastie aj v tom, že v našom judo klube v Pezinku mám veľmi dobré podmienky a sme super kolektív. Navzájom sa pri zápasoch povzbudzujeme. Je to pre nás veľmi dôležité. Viem, že môj úspech je aj úspech všetkých pezinských judistov a trénerov, ktorí so mnou trénujú.

   Čo ťa čaká v najbližšom období ?
  
Po náročnom turnaji v Budapešti v apríli som si počas sústredenia zranila prst na ľavej ruke, takže teraz rehabilitujem a súčasne sa chystám na turnaj do Portugalska. Teším sa, že okrem výborných tréningov mi vyšla v ústrety aj ZŠ Fándlyho v Pezinku, keďže Judo Aréna v ktorej trénujem, je vedľa školy. Môžem trénovať aj v dopoludňajších hodinách, pretože moja triedna pani učiteľka Bibiana Griliová mi ponúkla individuálny študijný plán. Cez letné prázdniny pôjdem s celým naším klubom na sústredenie. Tam nás okrem dennodenných tréningov čaká veľa zážitkov a zábavy.

   Čo dodať na záver? Silvii želáme skoré uzdravenie, veľa vytrvalosti a úspechov v športovom aj osobnom živote.

 

Rozhovor pripravil  Drahomír Šmahovský

 


Ohodnoťte článok: