Festival poézie FELIBER POETRY

Máj 2017 / Prečítané 608 krát

   Chýba vám poézia v bežnom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či v televízii? Je tu s nami, jej autori tvoria a píšu, hovorí sa o nej! Aj my však máme pocit, že je treba pripomenúť si svet a poéziu básnikov predchádzajúcich generácií aj tvorbu súčasných autorov. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v zaujímavej aj klasickej podobe. Aj preto sa mestá Pezinok a Modra poéziou spájajú a spoločne zakladajú medzinárodný festival poézie FELIBER POETRY. Obsah festivalu reflektuje umelecké zázemie Modry a Pezinka, ich históriu, tradície i génia loci. To tu ešte nebolo! Prvý ročník sa uskutoční v termíne 30. 6. – 1. 7. 2017. Pozývame vás na dva festivalové dni naplnené čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami, workshopmi a ďalšími druhmi umenia. Hlavnými hosťami festivalu budú Rudolf Jurolek, Marián Milčák, Michal Habaj, Mila Haugová, Ľubomír Feldek, Katarína Kucbelová a básnici z krajín V4: Irena Šťastná (CZ), Zbigniew Machej (PL), Tibor Babiczky (HU). Tešíte sa? My áno!
   Pezinská časť festivalu (piatok 30. jún) sa bude konať v Schaubmarovom mlyne. Ešte v predvečer festivalu však v Malokarpatskom múzeu v Pezinku 29. júna o 17.00 h. otvoríme jedinečnú výstavu Druhý život slov, ktorú pod kuratelou Michala Murina autorsky pripravuje básnik Daniel Hevier.
   V prekrásnom prostredí Schaubmarovho mlyna sa na druhý deň popoludní od 14.00 hod. do neskorého večera budú konať besedy, autorské čítačky, hudobné vystúpenia, ktoré ukončíme koncertom pezinskej skupiny Brajgel. Decká budú môcť osláviť začiatok prázdnin spolu s vami, tvorivé dielne bude viesť výtvarníčka Daniela Olejníková.
   V Modre bude ústredným uzlom diania budova evanjelického sirotinca, v ktorom vyrástol Ján Smrek, a ďalšie zaujímavé miesta spájajúce sa s jeho životom a tvorbou v Modre. Modranský festivalový deň otvorí odborný seminár JÁN SMREK 1898 – 1982 v sobotu 1. júla od 10.00 do 13.00 hod., na ktorom sa dozviete o literárnych a spoločenských aktivitách Jána Smreka a môžete si pozrieť prvý slovenský sirotinec i archív fotografií zachytávajúcich básnika v Modre. Festivalový deň bude až do večera pokračovať multižánrovým programom, ktorý spája súčasnú poéziu s ďalšími druhmi umenia. Program a viac informácií nájdete na www.kniznicapezinok.sk
a www.kcmodra.sk. Hlavný organizátor: Malokarpatská knižnica v Pezinku, hlavný partner festivalu: Fond na podporu umenia, ďalší partneri festivalu: Bratislavský samosprávny kraj, Mesto Modra, Mesto Pezinok, Kultúrne centrum Modra, SNM-Múzeum Ľ. Štúra v Modre, Malokarpatské múzeum v Pezinku, SNG – Galéria insitného umenia Pezinok, ECAV Modra.

 

Za organizátorov festivalu Veronika Šikulová.

 


Ohodnoťte článok: