Riešenie dopravného kolapsu kraja je v obchvatoch a rozvoji koľají

Máj 2017 / Prečítané 512 krát

   Určite to pociťujete rovnako ako ja, že najväčším problémom v kraji je doprava. Na jednej strane je to rastúci počet áut, ktorých počet na 1 000 obyvateľov v Bratislave je vyšší ako vo Viedni. Prejazdy áut dosahujú najvyššie intenzity na Slovensku a autá každé ráno stoja v kolónach prakticky na všetkých príjazdoch do Bratislavy. Riešením záťaže, ktorú autá prinášajú do stredu miest a obcí kraja, je najmä budovanie obchvatov miest, ako aj zákaz prejazdu nákladných automobilov cez obce. V okrese Pezinok je nutné vybudovať plánovaný, ale dlho odkladaný obchvat, ktorý bude preložkou cesty II. triedy, teda je to zodpovednosť kraja.

Integrovaná doprava ako riešenie rastúcich nárokov na dopravu

   Skutočným riešením narastajúcich dopravných potrieb obyvateľov však nie sú lepšie podmienky pre autá, ale je to budovanie fungujúceho systému verejnej dopravy. V Bratislavskom kraji sme začali s integrovanou dopravou, ktorá integruje do jedného systému vlakovú, prímestskú autobusovú a mestskú hromadnú dopravu. Ak v tejto trojici hrá kľúčovú úlohu vlak, tak je to preto, že železnica má od ostatnej dopravy oddelené koľaje a veľmi rýchlo sa dostane bez čakania v zápchach prakticky až do centra mesta. To vyžaduje na jednej strane zvýšiť kapacitu vlakov, aby obslúžili väčšie množstvo cestujúcich a na druhej strane dostupnosť vlakovej zastávky. Keďže koľajnice idú obvykle mimo zastavanej zóny, diskutovali sme počas mojich stretnutí s primátormi a starostami najmä o tom, ako uľahčiť ľuďom prístup na stanicu, či už vybudovaním parkovacích miest, cyklochodníkom, alebo autobusovou linkou, ktorá ich tam privezie. Treba tiež zladiť grafikony vlakovej, prímestskej autobusovej a mestskej hromadnej dopravy, aby lepšie zodpovedali dopravným potrebám cestujúcich, lebo často počúvam, že intervaly nie sú dostatočné. V integrovanej doprave musí hrať aktívnu úlohu kraj, spolu s obcami, železnicami a ďalšími aktérmi.


Zlepšiť dopravu v Pezinku

   Cez Pezinok denne prejde viac ako 25 000 áut. To je po Prístavnom moste a moste Lafranconi v Bratislave tretia najväčšia intenzita áut v kraji. Preto je riešenie dopravy v meste a v celom okrese formou obchvatu veľmi naliehavé. Je zodpovednosťou doterajšieho vedenia kraja, že dodnes nie je definitívne trasovanie tohto obchvatu a nie sú ani projekty, ktoré by sa dali predložiť na schvaľovanie. To treba napraviť. Projekt sa bude financovať z európskych fondov, kde po presunoch na iné priority zostalo 10 mil. eur a to postačí iba na obchvat oboch Grobov. Na to, aby sa obchvat dostal až po Pezinok, bude treba hľadať ďalšie zdroje zo strany kraja. Na riešenie väčšiny problémov, s ktorými sa mestá a obce stretávajú v oblasti dopravy bude potrebný spoločný alebo integrovaný prístup. Pripravujem volebný program, kde budú konkrétne plány na zlepšenie dopravy nielen v Pezinku, ale aj v obciach celého okresu.
 

Milan Ftáčnik,
kandidát na župana Bratislavského kraja

www.ftacnik.sk

 


Ohodnoťte článok: