V horách boli šťastní

Máj 2017 / Prečítané 506 krát

   Koncom apríla zaznela v pezinskom Dome kultúry otázka: Kto nám vie niečo povedať o huncokároch? Položil ju potomok a zároveň jedna z hlavných postáv o huncokároch Jozef Kern. Zdvihlo sa takmer súčasne niekoľko rúk. Bolo to prekvapujúce a zároveň veľmi dojemné. Ľudia poznajú huncokárov! Členom FSS Obstrléze sa naozaj darí pôvodný zámer po predchádzajúcich pásmach Čertova diera a povesť o babe Flečnerke: oboznamovať obyvateľov Pezinka a okolia s ich históriou.
  Veľmi dojatí boli najmä autori scenára Naši huncokári. PhDr. Ľuboš Jurík, Darina Kontárová a Jozef Kern. Na javisku opäť ožili horskí ľudia nemeckého pôvodu, ktorých pozval v polovici 18. storočia gróf Ján Pálfi. História prepletená vtipnými dialógmi, spevom a tancom ožila pre očami divákov, ktorí sa v závere neubránili slzám. Umelecký zážitok umocnili aj malebné kulisy, ktoré preniesli divákov do prírody, horského prostredia, ktoré bolo domovom huncokárov.
   Nikomu neublížili a predsa museli po 2. svetovej vojne postupne opustiť svoje domovy. Autori scenára postupne poskladali mozaiku ich zvykov, tradícií. Ich duchovná kultúra tak žije ďalej. Stala sa neoddeliteľnou súčasťou kultúry nášho regiónu.

 

Darina Kontárová

 


Ohodnoťte článok: