O „šmejdoch“ medzi nami... alebo Nenechajme sa otráviť

Máj 2017 / Prečítané 798 krát

   Šmejdi – také typické a výstižné české slovo, ktoré sa udomácnilo aj na Slovensku. Slovo šmejd pôvodne označovalo niečo nekvalitné, či zavádzajúce, klamlivé. Veľmi rýchlo sa označenie „šmejdi“ prenieslo z vecí na ľudí. Na podvodníkov, klamárov, rôznych mizerákov a naničhodníkov, ktorí len zneužívajú neznalosť svojich spoluobčanov, ich dôveru a pomerne jednoduchými metódami ich manipulujú.
   Aj v našom meste máme zopár politických „šmejdov“. Stačí si pozrieť niektoré webové stránky, diskusné fóra, či fejsbúk. Vystupujú, väčšinou anonymne, pod maskou spravodlivých a objektívnych kritikov a bojovníkov za lepší Pezinok. Márne by ste však od nich očakávali niečo pozitívne, niečo konkrétne, čo by zlepšilo život v meste, o ich vlastnej práci v prospech mesta a jeho občanov ani nehovoriac. Márne by ste od nich čakali objektivitu. Len nekonštruktívna kritika založená na polopravdách, klamstvách a najmä podsúvaní a manipulácii. Obvykle s jediným cieľom – „odstreliť“ primátora, poškodiť povesť jeho spolupracovníkov.
   Toho primátora, ktorý je brzdou ich plánov na ovládnutie mesta, presadenie developerských záujmov. A to buď ich samotných alebo ľudí v pozadí, ktorí ich riadia, podporujú alebo dokonca financujú. Nie, to nie je paranoja, to sú roky poznania a skúseností, sledovanie záujmov konkrétnych ľudí, foriem ich manipulácie a poznanie ich cieľov. Blíži sa čas, keď budem oveľa konkrétnejší. Bohužiaľ, bežný občan často naletí nálepke veľkohubo deklarovanej transparentnosti, apolitickosti alebo zdanlivej nezávislosti či nezaujatosti z dielne týchto „šmejdov“. Príde vám to slovo príliš silné? Expresívne? Ako inak chcete označiť niekoho, kto vás bez jediného dôkazu, na základe lží a výmyslov, obviňuje z nekalých praktík a pritom celoštátne denníky o ňom ešte nedávno písali, že spôsobil pád svojho rodinného príslušníka, ministra predošlej ficovej vlády?
   „Šmejdi“, tí politickí, ale používajú aj na pohľad sofistikovanejšie metódy: robia prieskumy verejnej mienky, kladú manipulatívne otázky, na ktoré nemôžete odpovedať inak ako negatívne, teda tak, aby to poškodzovalo obraz vedenia mesta, či niektorých poslancov. A hlavne, aby to vyznelo tak, ako je tu všetko nanič. Chcete vedieť, odkiaľ fúka vietor? Len si spomeňte, ktorý politický tábor vás ako prvý presviedčal o tom, aké je Pezinok bezútešné mesto.
   V jednom z nedávnych kváziprieskumov išlo napríklad o obchvat, generel dopravy a koncepciu výstavby. A každá otázka znela: Boli by ste za..., aj napriek odporu primátora? Klamstvo a manipulácia ako vyšitá! Aký odpor primátora? Nikdy som predsa nebol proti obchvatu. Práve ja som ako nový primátor na poslednú chvíľu presadil, aby sa našim mestom netiahla štvorprúdová cesta, ktorá by rozdelila mesto na dve časti (ako vo Svätom Jure). O rokoch práce v prospech obchvatu a ďalších dopravných riešení a o desiatkach rokovaní ani nehovoriac. Nikdy som nebol ani proti tzv. Severnému obchvatu. Už pred rokmi ale aj celkom nedávno som rokoval s majiteľmi pozemkov o ich uvoľnení pre tento obchvat. Nikdy som nebol ani proti generelu dopravy či koncepcii rozvoja mesta ani dlhodobej vízii (sám som autorom Vízie 2020 z roku 2004, v ktorej sú načrtnuté základné body smerovania mesta). To sú fakty podložené dokumentmi.
   Že nemáme ešte ani „veľký“ obchvat nie je preto, že by sme toho nerobili dosť, ale preto, že prostriedky naň musí uvoľniť štát, alebo ich župa musí získať inde. Kiežby niektoré inštitúcie aj v uplynulých rokoch pracovali tak horúčkovito na obchvate Pezinka, ako pracujú posledný rok! Možno by sme obchvat už mali.
   Otázky „šmejdov“ však boli naformulované tak, aby diskreditovali mňa ako primátora a aby nenápadne pomáhali komusi, kto príde a bude sa hrať na spasiteľa a hrdiť sa cudzou robotou. Mimochodom, výsledky prieskumu boli dopredu dané aj v ostatnom prieskume, ktorý sa pýtal na spokojnosť občanov s vedením mesta. Z prieskumu priam kričí zaujatosť a manipulácia. Má však zmysel sa tým všetkým zaoberať, keď občania aj tak rozhodnú vo voľbách?
   A výsledky doterajších volieb hovoria o inom, než vám podsúvajú „šmejdi“.
   Vo vyratúvaní klamstiev a hlúpostí by sa dalo pokračovať donekonečna. Ale pýtam sa, načo? Chcem len jedno, a to vyzvať vás, vážení spoluobčania: Neverte „šmejdom“! Urobte si prieskumy sami, pýtajte sa tých, ktorí vás neoklamú. Zaujímajte sa o váš domov, o vaše mesto a najmä sa pozerajte okolo seba a porovnávajte Pezinok s inými mestami. Pri každom vyhlásení „šmejdov“ si ako kedysi hrdí rímski občania klaďte otázku cui bono – teda v čí prospech? V čí prospech a v mene koho vystupujú tí, ktorí údajne chcú meniť Pezinok k lepšiemu? Naozaj sú presvedčení, že ho zmenia klamstvom, lacnou demagógiou a cielenou diskreditáciou vedenia mesta? Alebo ho zmeníme k lepšiemu my všetci, už len tým, že nebudeme ľahostajní k svojmu okoliu?

 

Oliver Solga

 


Ohodnoťte článok: