Týždeň slovenských knižníc

Marec 2017 / Prečítané 279 krát

   V dňoch 13. -. 19. marca prebehol 18. ročník Týždňa slovenských knižníc (TSK), celoslovenského podujatia, cieľom ktorého je prostredníctvom rôznorodých aktivít pozitívne zviditeľniť knižnice ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie. Množstvo podujatí pripravila aj Malokarpatská knižnica v Pezinku.
   Pre deti sme pozvali pezinského spisovateľa Júliusa Belana. 13. marca priniesol svoju novú knižku Prihraj, Carlos, jednu z mála dobrých detských kníh pre chlapcov. Tematika futbalu sa preniesla aj na besedu a spisovateľ si s deťmi s loptou zakopal. Výborným spestrením programu bola aj súťaž, ktorej sa zúčastnili nielen chlapci, ale aj dievčatá. O deň neskôr navštívili deti spisovateľ a ilustrátorka Juraj a Vanda Raýmanovci. Tentokrát predstavili pripravovanú knihu Drobci a rovnomenný nový slovenský večerníček. Priniesli ukážky postupu animácie rozprávkových postavičiek a deti si nový večerníček mohli aj pozrieť.
   V stredu sme pripravili slávnostné dopoludnie – vyhlásili sme absolútnych víťazov Literárno-výtvarnej súťaže za rok 2016.
   O ich výbere tentokrát rozhodla za literárnu časť prekladateľka Eva Kenderessy a za výtvarnú časť akademická maliarka Júlia Piačková. Zároveň deti mohli zažiť vernisáž výstavy svojich prác. Finálové aj víťazné práce sú do 4. apríla 2017 vystavené vo výstavnej miestnosti knižnice.

Víťazi - literárna časť: Absolútny víťaz: Nicolas Palacka, ZŠ Na bielenisku, za 2. ročník: Lacko Chovanec, ZŠ Na bielenisku, za 3. ročník: Petra Piknová, ZŠ Na bielenisku, za 4. ročník: Samuel Ščevlík, ZŠ Na bielenisku, za 5. ročník: Adam Kulich, ZŠ s MŠ Orešie

Víťazi - výtvarná časť: Lucia Javorková, ZŠ Fándlyho, Barbora Žáčiková, ZŠ Fándlyho, Dávid Veng, ZŠ Na bielenisku, Juraj Štrofek, Špeciálna základná škola Modra, Filip Hajtmánek, ZŠ s MŠ Orešie, Zuzana Jurášová, ZŠ Jána Kupeckého.

   Vo štvrtok spestrila program žiakom ZŠ Fándlyho Eliška Sadíleková z neziskovej organizácie OSMIJANKO aj so svojou tvorivou dielňou na motívy knihy Bola raz jedna trieda od Kristy Bendovej a Tomáša Janovica. Deti si skúšali vlastný zmysel pre rytmus a rým a poriadne zapracovali na skupinovom zosúladení pomocou hudobných nástrojov a básní oboch autorov.
Dobré knihy nás môžu upozorniť na pozitívne vlastnosti, ktorým nevenujeme veľkú pozornosť alebo si ich nezušľachťujeme. K takýmto príbehom patrí aj Stratený kľúčik od Marcely Bielikovej. Odvíjajúc sa od týchto príbehov si mohli žiaci ZŠ Fándlyho 17. marca 2017 s knihovníčkou Julkou vyskúšať, či vedia sami v sebe objaviť kladnú vlastnosť, pochváliť svojich spolužiakov či pani učiteľku a nakoniec spoznávať ostatných na základe dotyku. Pre deti sme počas TSK pripravili aj pravidelné cykly V kolotoči kníh, Popoludnie s rozprávkou a Čítanie je IN. Verejnosť mohla počas TSK besedovať s Danielom Hevierom v rámci cyklu Literatúra v Radnici a s filmárom Jarom Rihákom. Tento rok bok TSK zároveň aj Týždňom mozgu. Preto sme pre absolventov našich tréningov pamäti ale aj pre verejnosť pripravili prednášku MUDr. Eleny Žigovej, psychiatričky z Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela. Pripravila prezentáciu o tom, ako mozog funguje, ako sa máme oň starať, objasnila nám,
laikom, najčastejšie poruchy a choroby mozgu a zodpovedala
na veľké množstvo otázok, ktoré jej návštevníci kládli.
V piatok sme sa všetci stretli v Modre na podujatí venovanom životnému jubileu našej kolegyne Veroniky Šikulovej. Dámska divadelná spoločnosť pripravila scénické čítanie z jej textov. Po predstavení bolo uvedené nové vydanie prvotín autorky – Odtiene a Z obloka. Knihu uviedla Tina Čorná spolu s Jánom Litvákom, ktorý jej prvotinu v r. 1996 uvádzal, a Tomášom Polonským, autorom krásnych obálok posledných troch kníh V. Šikulovej.
Týždeň priniesol 16 podujatí, ktoré navštívilo 493 návštevníkov. Veríme, že mnohí z nich sa budú do knižnice a na naše podujatia pravidelne vracať.

 

(mkp)


Ohodnoťte článok: