Goratex – čo s ním?

Marec 2017 / Prečítané 253 krát

   Čoraz väčšej obľube sa tešia outdoorové membránové bundy. Goratex je asi najznámejší druh membrány. Špecifikom tohto odevu je, že poskytuje ochranu voči vode (dažďu, vlhku) a zároveň odvádza pot (vo forme vodnej pary) preč od tela. Preto sú membránové textílie využívané najmä pri oblečení určenom na vonkajšie aktivity – na šport, turistiku, pre poľovníkov či rybárov.
   S názorom nečistiť tieto odevy, aby sa nezmyla vodeodolná úprava nesúhlasíme. Membrána je tvorená mikroskopickými otvormi, ktoré prepúšťajú pot od tela a dlhodobým používaním bez údržby sa tieto kanáliky upchajú prachom z ovzdušia a odev prestane plniť svoju funkciu.
   Aby si membrána zachovala čo najdlhšie svoje vlastnosti, je nutné ju vhodne ošetrovať. Zvyčajne v obchodoch predávajúcich tieto odevy sú k dispozícií aj prostriedky na to určené. Pri domácom praní je dôležité dbať na pokyny výrobcu, čo sa prostriedku aj postupu prania týka. Najmä nikdy nepoužívajte aviváž! Pohodlnejším variantom je priniesť odev do čistiarne.
   My máme nastavený celý postup ošetrovania na tento druh odevov – od prania cez sušenie až po finálnu obnovu vonkajšej vodevzdornej vrstvy. Na bundy používame prípravky, ktoré neupchajú membránu, otáčky aj pohyb bubna sú prispôsobené, aby nedošlo k jej mechanickému poškodeniu. Dôležitá je aj impregnácia tohto oblečenia. Vonkajšia vodeodolná úprava nevydrží od výrobcu naveky, po praní je dôležité ju obnoviť impregnáciou, aby sa zachovali optimálne vlastnosti.
Ošetrovanie outdoorových odevov a textílií je finančne trocha náročnejšie v porovnaní s čistením bežnej zimnej bundy, avšak treba si uvedomiť, že aj náklady na obstaranie kvalitného membránového oblečenia sú podstatne vyššie. Preto odporúčame nešetriť na starostlivosti a radosť z pohybu vonku si budete užívať dlhšie.

Rýchločistiarne KVAPKA, Holubyho 16, Pezinok, Tel. č. 0948 486 484
www.rychlocistiaren-kvapka.sk

 


Ohodnoťte článok: