Kam s nimi?

Marec 2017 / Prečítané 343 krát

   Pýtate sa s kým, alebo čím? No predsa s révami po jarnom reze viniča. Hneď na úvod však musím povedať, že sa budeme baviť o vinohradoch vonku v chotári, v extraviláne. V meste je likvidácia bioodpadu vyriešená.
   Spôsobov, ako ľudia likvidujú révy, je viac. Tí nezodpovední ich vyvlečú z vinohradu a hodia ich niekde do škarpy, prípadne do neobrobeného vinohradu. Ďalší, ktorí majú traktory a mulčovače, ich pomulčujú. No a potom sú tu takí ako ja a spália ich. Poviem, prečo ich pálim. Nielen preto, že nemám traktor, ale hlavne preto, že sa takto zlikvidujú nebezpečné choroby a nákazy na dreve viniča. Minulý rok sa veľmi rozšírilo nebezpečné ochorenie, napadnutie viniča drevokaznými hubami označovanými ako ESCA. Toto ochorenie sa zvykne prejaviť v auguste, šíri sa cez rezné rany na dreve a letorastoch, najmä ak je vlhká a mierna zima a daždivé leto. Najprv začnú nekrotizovať listy, postupne odumrie a vyschne celý ker aj s hroznom. RNDr. Bruno Gabel Csc., významný slovenský odborník na ochranu viniča tvrdí, že takto napadnutých je až 30% našich viníc. Toto ochorenie poznali už starí Rimania, avšak v poslednom čase sa jeho výskyt stupňuje. Prispieva k tomu viacero faktorov: neobrobené vinice a ich nezodpovední a bezohľadní majitelia, ale aj samotní vinohradníci, ktorí révu nespália, ako sa to robilo po stáročia, ale ju pomulčujú. Viete si predstaviť, že by z nemocnice, z infekčného oddelenia použitú gázu a obväzy nespálili, ale ich pomulčovali a vrátili do prírody ako prírodný materál?
   Odborná literatúra výslovne prikazuje napadnuté časti rastlín spáliť a doporučuje použité nástroje dezinfikovať. Už vidím a počujem, ako ma začnú samozvaní a fundovaní enviromentalisti kritizovať, že zamorujeme ovzdušie. Chcel by som ich ukľudniť, oxidy uhlíka, ktoré uniknú do ovzdušia si vinič počas vegetačného obdobia vezme späť, potrebuje ich pre fotosyntézu a pritom "vydýchne " do ovzdušia 25 až 30 kg kyslíka z hektára za hodinu. Čo vydýchnu do ovzdušia vaše autá? Ak vám naozaj záleží na životnom prostredí, tak presedlajte na vlak alebo bycikel.
   A hlavne nekupujte v januári čerstvé jahody a ruže. Lebo tie doviezli lietadlá odniekiaľ z Ameriky alebo Afriky a spálili pritom tony paliva a kyslíka.
   Alebo vám jahody zoženie Maruška u dvanástich mesiačikov. Spaľovanie révy (pozor nie vypaľovanie trávy!) zákon o požiarnej ochrane nezakazuje, ale za dodržania bezpečnostných opatrení ho povoľuje. Pre fyzickú osobu je to jednoduché (u právnickej osoby je to zložitejšie): treba zavolať hasičov na čísle 150, predstaviť sa, kde budete révu páliť (lokalitu), dodržať bezpečnostné opatrenia, lebo za prípadné rozšírenie ohňa by ste mohli byť sankcionovaní. Preto si treba vybrať na oheň také miesto, aby sa oheň nerozšíril, treba ho mať neustále pod dohľadom, nezakladať ho za silného vetra alebo sucha. Po skončení spaľovania uhasiť ohnisko a ohlásiť to opäť na čísle 150 hasičom.

Gabriel Guštafík predseda Vinohradníckej a vinárskej komisie pri MsZ v Pezinku

 


Ohodnoťte článok: