Predstavenie SND o extrémizme prvýkrát v školskej triede

Február 2017 / Prečítané 336 krát

   Bratislavský samosprávny kraj spolu so Slovenským národným divadlom a OZ Living Memory 6. 2. po prvý krát predstavili hru Natálka – projekt proti extrémizmu priamo v škole. Žiaci pezinského gymnázia tak nielenže videli hru o zverstvách, ktoré dokáže napáchať nenávisť, ale po predstavení o nich aj diskutovali priamo s historikom.
   „Jedna z vecí, ktorá z toho vznikla, že pri extrémizme je vždy v téme aj strach. Je to hlboká a intímna téma, lebo priznať verejne strach je mimoriadne ťažké, ale ukazuje sa, že oveľa radšej pracujeme v debatách, kde sú aj rôzne názory ako keď sa strach rieši tým, že sa napumpujú svaly, zatnú sa päste a ide sa biť. Takže z tohto hľadiska považujem nielen predstavenie, ale aj debatu, ktorá po ňom nasledovala vyslovene ako liečbu extrémizmu. Naviac hovorí o tom, o čom extrémisti nikdy nehovoria, to je o strachu a hovorí o koreňoch, odkiaľ pochádza extrémizmus samotný, čiže títo ľudia môžu medzi sebou debatovať oveľa otvorenejšie o témach, ktoré ich trápia ale môžu aj vo svojom okolí spustiť diskusiu. Treba si uvedomiť, že sa nerozprávame o niečom, čo by ľudia mali ďaleko od seba alebo na to všetci mali rovnaký názor. Rozprávame sa o ich vlastnom strachu, o ich vlastných predsudkoch, o svojich vlastných predsudkoch a o ťažobe, ktorá ťaží túto spoločnosť,“ vyjadril sa po diskusii so študentami predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Spolu s ním sa predstavenia zúčastnil aj primátor mesta Pezinok Oliver Solga.
   Projekt Natálka – projekt proti extrémizmu v decembri 2016 predstavil Bratislavský samosprávny kraj spolu so spoluorganizátormi Slovenským národným divadlom a OZ Living Memory. Predstavenie opisuje skutočný príbeh dvojročného rómskeho dievčatka, Natálky, ktorá takmer zomrela po tom, ako do domu jej rodičov hodili štyria mladíci „molotovove koktejly “ . Príbeh o Natálke je dokumentárnym divadlom, ktoré priblíži skutočné udalosti z Českej republiky z roku 2009. Po predstavení prichádza na rad diskusia so študentmi o extrémizme, mediálnej manipulácii, nenávisti či šikane. Diskusiu vedú členovia o. z. Living Memory Ľubomír Morbacher a Martin Slávik.
   „Mohli by pomôcť ku kritickému mysleniu mladých ľudí, ktorí sú v dnešnej dobe konfrontovaní s rôznymi názormi, ktoré by som pokojne pomenoval ako extrémistické a aby počuli nejaké argumenty aj z druhej strany. Aby videli, že za tými rečami o parazitoch sú živí ľudia. Že sú to ľudia a nie paraziti,“ zhrnul historik Martin Slávik z OZ Living Memory.
   Režisérom putovnej miniiscenácie je Matúš Bachynec a na pódiu sa pod jeho vedením predstavia Judit Bárdos, Marek Koleno a Richard Autner. Odborné krytie projektu poskytol Fedor Gál, ktorý sa stal aj konzultantom inscenácie.
   „Pre mňa je z tohto dnešného stretnutia najdôležitejšie to, že mladí ľudia, ktorí ešte neboli ani na svete alebo boli veľmi malí v čase príbehu budú na to inak pozerať, budú inak rozmýšľať, možno prehodnotia aj svoj dnešný postoj k Rómom. Mám 20-ročnú skúsenosť ako komunálny politik s Rómami a vyvarúvam sa jednej veci, a to je paušalizovanie. Tu to aj niekoľkokrát zaznelo, že to je to najhoršie, čo sa môže stať, že začnete všetkých hádzať do jedného vreca, “ uzavrel primátor Pezinka a župný poslanec Oliver Solga.
   Ďalšou zastávkou projektu Natálka bolo gymnázium na Pankúchovej v Bratislave, v pondelok 6. marca zavíta predstavenie opäť do Bratislavy na SPŠ Strojnícku na Fajnorovom nábreží a v pondelok 13. marca na SOŠ na Ivánskej ceste v Bratislave.

 

(BSK)

 


Ohodnoťte článok: