Kde zostal zdravý rozum?

Február 2017 / Prečítané 677 krát

   Po petíciách, ktoré organizovali poslanci, členovia a sympatizanti OZ Srdce Pezinka a ktoré „odišli do stratena“, tu máme novú pseudokauzu. Ide o dovoz štiepky do kotolne na sídlisku Sever. Spoločnosť Termming tu v súlade so všetkými predpismi a povoleniami vybudovala novú modernú kotolňu na drevenú štiepku, ako alternatívny zdroj výroby tepla namiesto plynu. Šetria sa tak prostriedky občanov, odberateľov tepla na Severe. O jej vybudovaní sa pritom vedelo už pri prenájme tepelného hospodárstva spomenutej spoločnosti. Vedelo sa o nej aj pri stavebnom konaní a všetci dnešní kritici mohli byť účastníkmi tohto konania.
   Neboli, lebo sa neprihlásili. Námietku vzniesol len majiteľ domu na rohu Cajlanskej a Svätoplukovej ulice. Vedenie mesta hľadalo alternatívne riešenie dopravy štiepky cez sídlisko, popri potoku. Rokovalo opakovane s dopravným inžinierom a riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Obyvatelia sídliska a SVP však s týmto riešením nesúhlasili. Dnes skupinka na čele s niekoľkými poslancami „hecuje“ ľudí proti dovozu štiepky kamiónmi, ktoré podľa nich zaťažia dopravu na Cajle a znížia kvalitu bývania. Zatajujú, že navážanie štiepky je sezónna záležitosť počas vykurovacieho obdobia a že autá prídu párkrát za týždeň.
   Nikde nehovoria ani nepíšu, že je podstatný rozdiel medzi kamiónom naloženým stavebninami alebo železom a nákladiakom, ktorý vozí nepomerne ľahšiu drevnú štiepku. Ostatné nákladné autá, ktoré pravidelne prechádzajú cez Cajlu, im pritom akosi neprekážajú. Teraz vraj „riešia“ vjazd z Cajlanskej ulice, hoci ho dopravný inžinier dávno povolil. Najmä niektorí poslanci za OZ Srdce Pezinka zase majú na chvíľu agendu a sú radi, že rozoštvali pár ľudí. Veď o čo iné im ide, než aby mohli rozoštvávať ľudí a ukazovať prstom na primátora? Ak by chceli nejaký problém skutočne riešiť, existujú na to efektívne spôsoby. Zvlášť, pokiaľ ide o tzv. dynamickú dopravu, ktorá je v kompetencii Policajného zboru.
   Do politikárčenia sa ako vždy zapojil aj „veľký kombinátor“
   V. M., ktorý cielene podsunul verejnosti, že firma Engie poskytla sponzorstvo na vydanie knihy o Kupeckom. Akosi „zabudol“ uviesť, že z knihy má zisk len a iba mesto a nie primátor. Opakovane spomína firmu Engie a pritom opomína skutočnosť, že tepelné hospodárstvo si prenajala a buduje spoločnosť Termming, a to od roku 2014. Spoločnosť Engie (nie Termming) dostala, tak ako desiatka iných firiem, žiadosť o podporu na vydanie knihy v októbri minulého roka, takže jej sponzorstvo knihy s budovaním kotolne nijako nesúvisí. Je však celkom bežné, že firmy, ktoré v Pezinku podnikajú, dávajú sponzorské príspevky na šport a kultúru, a to aj priateľom V. M. a členom OZ Srdce Pezinka. V tom prípade mu to však nijako neprekáža. Keď sa to však hodí, spojí aj čerta s diablom, len aby mohol diskreditovať a dehonestovať primátora, vedenie mesta a pracovníkov úradu. Aj za cenu výmyslov a fantazmagórií. Nie som psychológ ani psychiater, preto nemôžem stanovovať diagnózy. Bohužiaľ.

 

Oliver Solga

 


Ohodnoťte článok: