Dialóg nás posúva vpred

Február 2017 / Prečítané 351 krát

   Minulý týždeň som bol, po viac ako dvoch rokoch, pozvaný ako hosť do Televízie Pezinok. Mojou úlohou bolo informovať o tom, aké investície a akcie pripravuje mesto v tomto roku v oblasti rekonštrukcií škôl, budovania verejného osvetlenia, opráv chodníkov, detských ihrísk, sociálnych služieb a podobne. Venovali sme sa veľkým aj malým projektom a za vyhradených štyridsať minút sme nestihli ani všetky vymenovať.
   Súčasťou relácie bola aj anketa v uliciach mesta. Pýtali sa mladých ľudí i seniorov, žijúcich tu od narodenia, ale aj tých, čo tu bývajú len niekoľko rokov. Odpovede boli objektívne a väčšinou pozitívne. Zaznelo aj niekoľko sťažností na veci, ktoré by malo mesto riešiť. Boli však aj také, ktoré patria do kompetencie niekoho iného, nie mesta. Pozitívne ohlasy ma, prirodzene, veľmi potešili. Tými negatívnymi sa budem zaoberať a budem sa snažiť ich vyriešiť.
   Možno sa niekto opýta, prečo toto všetko píšem. Dôvod je jednoduchý: nikto z opýtaných si nezakryl svoju tvár, nikto nikoho neosočoval, ani nebol vulgárny. Dôkaz, že názor sa dá vyjadriť aj kultivovane. Teda pravý opak toho, čo sa nezriedka anonymne prezentuje na rôznych sociálnych sieťach a diskusných fórach. Pravý opak ohovárania za chrbtom. Pravý opak tých, čo nemajú mentálnu kapacitu diskutovať, hovoriť si veci do očí, zato majú „talent“ prekrúcať fakty, klamať, urážať a dehonestovať ľudí známych, ale aj tých, ktorých vôbec nepoznajú. Tvária sa žoviálne, dobrácky, ale vždy sa treba pýtať, komu a čomu slúžia.
   Stojí za to skúmať ich pohnútky, ale aj ich minulosť. Neprekvapuje ma, že niektorým celkom stačí, ak potom zaspávajú so skvelým pocitom vlastnej dôležitosti, s presvedčením, ako niekomu „naložili“, ako ho „odstrelili“. Často žijú s jedinou túžbou – len nech si to ostatní prečítajú a pritakávajú. A tak ďalší lajkujú a pridávajú sa. Žiaľ, my, Slováci, sme už raz takí. Národ, v ktorom sa akosi nepatrí vyčnievať. Vždy sa totiž nájde dosť tých, ktorí si naslinia prst, zistia, odkiaľ vietor fúka a pridajú sa. Raz k Maďarom, potom Nemcom, Rusom, Tisovi, Mečiarovi, Ficovi, k rôznym partajám a iným organizáciám. Hlavne rýchlo zistiť správny smer vetra! A potom rýchlo „potápať“ tých, čo majú iný názor, alebo si pamätajú ich zlyhania. Tých sa treba zbaviť už len preto, aby im viac nepripomínali, že sú „pridávači“ v mene funkcií, neoprávnených výhod a judášskych grošov.
   Preto dnes nesmieme v mene vlastného pokoja, zabúdať na to, že aby zlo zvíťazilo, celkom stačí, keď slušní ľudia budú ticho. To zlo, tu už je, a to nielen v podobe najkrikľavejších podôb neofašizmu, netolerancie a nevraživosti. Začalo sa medzi nami, v celej spoločnosti i menších mestských spoločenstvách, šíriť ako rakovina a má najrôznejšie podoby: šírenie nenávisti, ohováranie, klamstvá, dehonestácia slušných ľudí, atď.
   My, slušní ľudia, musíme viesť dialóg, musíme konať a prevziať na seba zodpovednosť a jasne sa vymedziť voči tým, ktorým stojíme v ceste za mocou, privilégiami a túžbou prevychovať nás na ich obraz. K tomu vám prajem dostatok síl!

 

Oliver Solga


Ohodnoťte článok: