Život na zámku: Zmena sa začína zdola

Január 2017 / Prečítané 1244 krát

   Hoci na prvý a letmý pohľad zámok v Pezinku vyzerá rovnako ako dosiaľ, prebiehajú v ňom intenzívne rekonštrukčné práce. Pivničné priestory zasvätené vinárstvu, by sa mali už tento rok sprístupniť verejnosti. A dôležitou správou je, že počas prác v okolí zámku nepadne ani jeden strom, takže park a okolité prostredie si zachovajú svoj doterajší ráz.

   Fakt, že sa na zámku napriek zime intenzívne pracuje, naznačujú terénne práce v jeho okolí. Pri úprave hradnej priekopy sa odhalí a vynikne hradný múr, dosiaľ sčasti zapustený do zeme, takisto pekne vystúpi aj most, ktorý k zámku vedie.
   Vzhľadom na to, že sa parkovacie miesta presunú, vznikne pred zámockou budovou pekná záhrada namiesto súčasnej neupravenej plochy zaplnenej autami.
   To najdôležitejšie sa však odohráva v podzemí. Naplno funguje Zámocké vinárstvo, zároveň sa obnovujú a upravujú pivničné priestory tak, aby sa čoskoro mohli otvoriť aj pre návštevníkov. Ponúkajú možnosť pre kultivovanú degustáciu vína, takisto sa tu však záujemcovia budú môcť dozvedieť čosi z histórie i súčasnosti vinárstva v pezinskom regióne. Majiteľ zámku a podnikateľ Štefan Šimák sa totiž dohodol na spolupráci s riaditeľom Malokarpatského múzea Martinom Hrubalom.
Historickej pivnice sa snúbia s priestorom pre modernú technológiu spracovania hrozna. FOTO: (pb)   „Múzeum nám zapožičia lisy, vinárskej náradie a ďalšie exponáty. V priestoroch zámku tak vznikne zaujímavá vinárska expozícia,“ vysvetľuje Štefan Šimák. „Spolupráca s Malokarpatským múzeom bude pritom obojstranne výhodná, pretože sa nám nepochybne podarí prilákať návštevníkov a zvýšiť tak záujem o vinársku tradíciu v regióne. “
V pivničných priestoroch nechýba ani názorná ukážka, ako sa v minulosti zhotovovali drevené sudy. A čo laika prekvapí, už samotný sud môže byť pamiatkou! Mnohé sa zachovali aj s historickými erbami a s vyobrazením svätých.
   Niektoré z nich, žiaľ, zničila svojrázna expozícia Národného salónu vín, ktorý tu istý čas sídlil. Napriek tomu nádherné a zachovalé drevené sudy dotvárajú neopakovateľnú atmosféru vínnej pivnice. A ochutnať tunajšie víno za ťažkým dubovým stolom privezeným z Viedne bude pre návštevníka zážitkom.
   „Rátame s tým, že by sme túto časť rekonštrukcie dokončili do leta, závisí to však aj od toho, ako sa nám podarí dokončiť práce na hradnej priekope,“ hovorí Štefan Šimák. A ako dodáva jeho syn Štefan Šimák mladší, ideálne by bolo sprístupniť pivnicu spoločne s vínnou cestou.
   Zatiaľ čo v podzemí a okolí zámku prebieha rekonštrukcia, v ďalšej časti pivničných priestorov je už v plnom prúde výroba vína. Moderné technológie naozaj v ničom nepripomínajú tradičné lisy a „preše“, ktoré poznáme od svojich starých rodičov. Napriek tomu moderné vinárstvo nie je ani trochu „odľudštené“.
„Tak ako v počítačoch poznáme hardvér a softvér, podobne je to aj pri výrobe vína,“ vysvetľuje Roman Janoušek, špičkový a skúsený vinár, s ktorým Štefan Šimák nadviazal spoluprácu. „Zatiaľ čo technológia je tým hardvérom, naše know-how by sa dalo prirovnať k softvéru. Môžeme mať aj tú najlepšiu technológiu, no bola by nám nanič, ak by sme ju nevedeli použiť. Takže čím lepšia technológia a čím lepšie znalosti odborníkov, ktorí s technológiou pracujú, tým je lepší výsledok. Ale jedno bez druhého nejde.“
   Na laika urobí silný dojem napríklad dotyková obrazovka, na ktorej vinár v priamom prenose vidí, čo sa deje v jednotlivých sudoch, aká je tam teplota. A procesy môže nielen sledovať, ale aj ovládať, dokonca aj na diaľku, napríklad prostredníctvom notebooku alebo mobilného telefónu. „Hoci aj v noci, keď sa zobudím, môžem skontrolovať, čo sa s vínom deje,“ dodáva Roman Janoušek.
   Účelom moderných technológií je vyťažiť z hrozna maximum.
   „Niektoré ročníky sú vydarenejšie, iné slabšie, ale v každom roku musíme z úrody hrozna vyťažiť čo najviac. Aj v slabšom ročníku je možné vyrobiť kvalitné vína,“ vysvetľuje vinár. V pivničných priestoroch vinárstva sa tak vyrába prvých 138-tisíc litrov budúceho vína – priamo z úrody vinohradov, ktoré Šimákovci kúpili v Strekovskej oblasti na južnom Slovensku. Práve počas našej návštevy sa do sudov dostávajú červené vína, ktoré sa prefiltrovali, a teraz budú dozrievať. Pre vinárov je to veľká chvíľa a Štefan Šimák starší a mladší si ju nechceli nechať
ujsť – predsa len je to prvý raz!
   A aký bude ročník 2016?
   „Dobrý až lepší, rozhodne zaujímavý,“ hovorí Roman Janoušek. „Vína budú mať peknú aromatiku. Ich chuť možno nebude natoľko plná a intenzívna, ale určite sa to vykompenzuje sviežosťou a ovocnou arómou, ktorá je dnes taká žiadaná.“
   Popri vinárstve a historickej expozícii tu bude aj obchod, kde si návštevníci budú môcť víno z produkcie pánov Šimáka a Janouška kúpiť. V zámku však bude aj hotelová časť s veľkou reštauráciou. Umelecké aktivity doplní galéria zameraná na moderné umelecké sklárstvo. A napokon by celý objekt mala doplniť záhrada, pričom by terénnym úpravám nemal padnúť za obeť ani jeden jediný strom.
   „Trochu nás mrzí aktivita občana, ktorý sa zaujímal o rekonštrukciu zámku,“ vysvetľuje Štefan Šimák mladší. „Ukázali sme mu celý objekt, vysvetlili sme mu náš zámer. Bez toho, aby sa opýtal, či stromy pri zámku budeme rúbať, alebo nie, sa začal bezdôvodne verejne sťažovať.
A ako dodáva Štefan Šimák starší: Po rekonštrukcii sa zámok ocitne v malebnom prostredí a pohľad z mesta určite poteší oko každého Pezinčana.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: