Štyria svetoví umelci v Pezinku

December 2016 / Prečítané 469 krát

   Traja Francúzi – maliar Salvador Dalí, herec Jean Marais, režisér a dramatik Jean Cocteau a taliansky básnik a spisovateľ Tonino Guerra predstavujú do konca apríla svoju výtvarnú tvorbu v Malokarpatskom múzeu v Pezinku. To pripravilo vo svojich priestoroch výstavu diel umelcov, ktorí patria už neodmysliteľne medzi svetovú klasiku.
   Výstava, na ktorej nájdete najmä grafiku a ilustrácie ale aj maľby na porcelán a návrhy vínnych etikiet sa podarila vďaka kontaktom riaditeľa múzea Martina Hrubalu. Po prezentácii v európskych veľkomestách tak zavítala aj do nášho mesta. Pri tejto vzácnej príležitosti treba pripomenúť len jedno – výstavu si treba pozrieť a pokiaľ možno opakovane. A keďže predsa len z tejto štvorice je najslávnejší maliar Salvador Dalí, dovolíme si odcitovať niekoľko slov, ktorými on sám charakterizoval svoju tvorbu: „Zdá sa mi celkom pochopiteľné, keď moji nepriatelia, moji priatelia a vôbec diváci tvrdia, že nechápu význam predstáv, ktoré stelesňujem svojimi obrazmi. Ako chcete, aby im rozumeli, keď ja sám, ktorý ich robím, im nerozumiem. Skutočnosť, že keď maľujem, sám nerozumiem významu svojich obrazov, neznamená však, že tieto obrazy žiaden zmysel nemajú, práve naopak, ich zmysel je taký hlboký, úplný, súvislý a pritom mimovoľný, že uniká prostej analýze priameho logického poznania.“
   Toľko o svojom maliarskom diele jeden z významným maliarov, ktorý sa nezmazateľne zapísal do dejín umenia 20. storočia. Dalí bol človek plný protikladov, kontroverzných vyhlásení a exhibicionistického sebazbožňovania, no v prvom rade to bol geniálny maliar. Patril k umelcom, ktorí hľadali a nachádzali zdroje inšpirácie v snoch a v podvedomí, v zobrazení surrealistických, imaginatívnych „nadreálnych“ krajín, bytostí a dejov, ktorí nám svojimi obrazmi odhalili odvrátenú stranu nášho vesmírneho i individuálneho bytia. Je skvelé, že ho máme možnosť vidieť spolu s ostatnými troma umelcami v Pezinku.

 

(O.S.)


Ohodnoťte článok: