Ako na škvrny?

December 2016 / Prečítané 378 krát

   Často ani nevieme ako a škvrna je na svete. Horšie to býva s jej odstránením. Je preto vhodné, ak vieme jej pôvod. Podľa toho sa rozodneme, či sa oplatí doma to vôbec skúšať. Vodové škvrny sú dobre odstrániteľné vo vode – ide o taninové (káva, čaj, tráva), proteínové (vajcia, zmrzlina, krv) a hrdzu. Olejové sa lepšie odstraňujú perchlórom (tuk, nafta, rúž, motorový olej), preto je vhodnejšie zájsť do čistiarne.
   Škvrny treba odopierať šetrne, aby nevznikla diera. Nanesieme zriedený prostriedok, necháme chvíľu pôsobiť, v prípade nutnosti narušíme štruktúru jemnou kefkou a následne preperieme. Pri farebných odevoch najprv na skrytom mieste vyskúšame stálofarebnosť. Viacero bežne dostupných odstraňovačov škvŕn vyťahuje farbu!
   Tak isto opatrne s použitím bielidla! Bielenie skracuje tkaninám životnosť, môžu sa ľahko trhať alebo zažltnúť. Navyše chlórové bielidlá menia štruktúru znečistenia a v prípade, že škvrna nezmizla, je vysoko pravdepodobné, že už ju neodstráni nič.
Ctení zákazníci, preto v prípade, že sa vám na odeve vyskytla škvrna, pri ktorej si nie ste istí, či ju dokážete vyčistiť, neskúšajte to doma. Prineste odev čo najskôr k nám. Máme väčšie množstvo prípravkov, ktoré sú zamerané na konkrétny druh znečistenia (tráva, jedlo, rúž, olej). Ak by ste ju vyprali, nečistota by sa mohla „zažrať“ do tkaniny a len s ťažkosťami sa dá následne odstrániť, resp. by sa to vôbec nemuselo podariť. Zvýšite tým šancu na jej odstránenie a uľahčíte prácu aj nám. Niekedy sa však škvrnu nepodarí odstrániť ani pri všetkej snahe. Dôvodov je viacero – príliš stará, zaschnutá či zapraná nečistota, nemožnosť použiť vhodný prípravok kvôli možnej strate farby odevu, alebo materiálové zloženie neumožňuje ošetrenie spôsobom, ktorý by nás zbavil škvrny.

 

www.rychlocistiaren-kvapka.sk

 


Ohodnoťte článok: