Advent s Nadáciou REVIA

November 2016 / Prečítané 969 krát

   Blížia sa adventné dni a s nimi aj neopakovateľná predvianočná atmosféra, na ktorú sa tešíme prinajmenšom tak, ako na samotné Vianoce. Nadácia REVIA pripravuje tradične špeciálne predvianočné projekty – a práve pri nich sa môžeme pristaviť pri pravidelnom predstavovaní jednotlivých dvadsiatich tvári tejto filantropickej organizácie.
   Mecenáš: Kniha ako darček poteší každého. Aj deti. A obzvlášť deti, pre ktoré je to vzácnosť, keďže si ich rodičia takýto luxus nemôžu dovoliť. Urobiť radosť opusteným či znevýhodneným deťom môžeme my všetci – a to vďaka Nadácii REVIA a jej projektu Otvor srdce, daruj knihu.

   „Je to projekt, ktorým chceme povzbudiť ľudí, aby otvorili svoje srdcia a darovali knižky deťom zo sociálne slabších pomerov,“ hovorí Miroslava Petrušová z Nadácie REVIA. „Projekt realizuje Nadácia REVIA už dvanásty rok v spolupráci so základnými a strednými školami malokarpatského regiónu, so sociálnymi odbormi mestských úradov v Pezinku a Modre, s krízovými centrami a detskými domovmi a, samozrejme, s kníhkupectvami. Tento rok sa zatiaľ zapojilo pezinské Artforum, Folly v Modre a Arch-books v Bratislave.“
   Počas predošlých jedenástich ročníkov dokázala nadácia – no predovšetkým dobrí ľudia, ktorí sa zapojili – spoločnými silami obdarovať 1600 detí, pričom išlo o knižky v hodnote 13-tisíc eur.
Princíp obdarovania je veľmi jednoduchý: Každý z nás môže prísť do menovaných kníhkupectiev, kde sú vystavené knižky – budúce darčeky. V každej knižke je záložka, na ktorej je napísané krstné meno a vek dieťaťa, ktoré si ju želalo a ktoré ju prostredníctvom nadácie dostane. Môžeme kúpiť dieťaťu celú knihu, môžeme na ňu prispieť. A môžeme obdarovanému malému čitateľovi do knižky napísať aj venovanie.
   „Akcia prebieha od prvého adventného víkendu až do konca decembra. Mnohé knihy darujeme ešte pred Vianocami, ale často, ak sa medzitým začnú vianočné prázdniny, doručíme knihy až po nich, v januári – a radosť z prekvapenia je ešte o to väčšia,“ dodáva správkyňa Nadácie REVIA Drahoslava Finková.
   Sieťovač: Nadácia REVIA je takisto už dvanásť rokov partnerom vianočných trhov v Pezinku. Nadácia sa na nich zúčastňuje so svojím Charitatívnym bazárom a s krédom Dobro v srdci, dobro na jazyku.
   „V našom vianočnom charitatívnom bazáre ponúkame DOBRO:TY, teda sladkosti, ktoré napečú riaditeľky a zamestnankyne inštitúcií, a tiež naše dobrovoľníčky napríklad z Jednoty dôchodcov alebo Klubu Venuša,“ popisuje charitatívny bazár Miroslava Petrušová. „Každá donesie pár kúskov vianočných dobrôt, koláčiky zozbierame do košíkov a predávame v stánku za dobrovoľný príspevok. Vyzbierané peniaze potom slúžia na podporu akcií a projektov, ktoré organizujeme, zväčša na charitatívny účel.“
   Inovátor: Ďalším darčekom Nadácie REVIA pre celú komunitu je živý vianočný orloj, ktorý sa v Pezinku robí takisto už dvanásť rokov. „Mládež sa oblečie do vianočných a rozprávkových kostýmov – môže to byť anjel, čert, Mikuláš, alebo aj iné rozprávkové bytosti , podľa ich kreativity. A v arkieri historickej radnice sa predvedú, prinesú tak do Pezinka kúsok atmosféry Pražského orloja,“ hovorí Miroslava Petrušová z Nadácie REVIA.
   Je to každú hodinu, poobede, o štvrtej, o piatej a o šiestej. Deti v kostýmoch sa medzi svojimi vystúpeniami pohybujú aj medzi návštevníkmi trhov alebo sú v stánku nadácie a spestrujú tak obľúbené predvianočné podujatie.
   „Darček je poďakovaním ľuďom za to, že sú a že nás podporujú,“ dodáva Miroslava Petrušová z Nadácie REVIA. A aj tento rok sa verejnosť na jej predvianočné akcie môže tešiť. Ďalšie aktivity Nadácie REVIA si predstavíme o mesiac.
   Táto 2. najstaršia komunitná nadácia v rámci krajín V4 má už 20.rokov. A pripomíname aj zámer nadácie REVIA hľadať darcov, ktorí vytvoria „Reťaz dobra“, ktorí na spomínané projekty a dobročinné účely poskytnú po 2 eurá, (napríklad formou darcovskej SMS v tvare „DMS REVIA“ na číslo 877, alebo aj po 20, 200 a 2000 eur – teda čísla so symbolickou dvojkou, ktorá pripomína dvadsať rokov nadácie. Príspevky môžete posielať na číslo účtu SK71 5600 0000 0066 6028 1001, bližšie informácie nájdete priamo na stránke nadácie www.revia.sk/daruj. Do reťaze naposledy prispeli títo Pezinčania: Eva Šišková, Iveta Pijáková, Ladislav Briestenský, Radovan Lucina a anonymní darcovia z projektu Zvieratká v meste. Do tohto času sa podarilo získať od všetkých darcov podporujúcich Reťaz dobra Nadácie REVIA 9 250 €. Neváhaj aj TY. „Pošli dobro ďalej“. Pretože každý dobrý skutok sa človeku niekoľkonásobne vráti.

 

(kam)