Starostlivosť o kožené odevy

November 2016 / Prečítané 192 krát

   Prišlo obdobie, kedy zo šatníkov vyťahujeme aj kožené bundy. Radi ich nosíme najmä vďaka vlastnostiam, ktoré kožený odev ponúka – pomerne dobrá vetru a vode odolnosť, dlho vydržia, kým sa obnosia a v súčasnosti sú trendové.
   Avšak netreba zabúdať, že aj odevy z kože si zaslúžia našu pozornosť a starostlivosť. Tým dosiahneme ich dlhšiu životnosť a zároveň ušetríme nemalé prostriedky za kúpu nového kvalitného kúsku.
   Existuje niekoľko zásad pri nosení kožených odevov či už ide o hladkú alebo brúsenú kožu:
l nevystavujete odev dlhodobému pôsobeniu vody – dážď, sneh
l nevystavujte odev dlhodobému priamemu svetlu pri uskladnení (vyblednutie)
l chráňte odev pred mechanickým poškodením (odretie, zatrhnutie)
l zabráňte nadmernému znečisteniu a zamasteniu.

   Odporúčame aspoň po ukončení sezóny odev vyčistiť a tak ho odložiť. Pri svetlých odtieňoch platí, že si môžu vyžadovať častejšie čistenie, v závislosti od frekvencie nosenia.
   Nadmerné znečistenie hlavne exponovaných miest, ako sú golier, vrecká, manžety majú negatívny vplyv na životnosť. Menia farbu odevu na tmavšiu, príp. až čiernu a po vyčistení sú tieto miesta naopak extrémne zosvetlené, keďže pot a mastnota narušujú stálosť farby. Pravidelná údržba preto zabráni rýchlej amortizácií namáhaných miest. Záverečná úprava v čistiarni poskytuje koži ochranu pred vysúšaním a popukaním, dodáva jej mäkkosť a oživuje farbu.
   Pri uskladnení na dlhšiu dobu odporúčame hladkú kožu mať v textilnom obale, najmä bledé odtiene, aby sa pri dlhodobom kontakte s odevom inej farby nezafarbila. Tak isto je dôležité dbať na to, aby mal odev dostatok miesta a bol zavesený zapnutý na tvarovanom vešiaku, čím predídeme deformovaniu.
   Tešíme sa na Vás. Rýchločistiareň KVAPKA Holubyho 16.

 

www.rychlocistiaren-kvapka.sk

 


Ohodnoťte článok: