Tri otázky primátorovi

November 2016 / Prečítané 228 krát

Primátora mesta Mgr. Olivera Solgu sme požiadali o odpoveď na tieto otázky:

l Pred niekoľkými týždňami ste sa stali opakovane „populárnym“ v denníku Pravda, ktorý naznačil vašu „nevhodnú spoluprácu“ s okresnou prokuratúrou. Na základe toho sa prokuratúra rozhodla znova preskúmať, ako boli vybavené podnety, ktoré na prokuratúru pre údajné porušovanie zákonov a VZN opakovane na vás podávali poslanec M. Šipoš a výsluhový dôchodca V. Mizerák. Môžete sa k tomu vyjadriť?
- Vyjadrím sa pomerne stručne. Títo dvaja občania verejne podozrievajú Okresnú prokuratúru, že nekonala vo veci ich opakovaných podaní na moju osobu, dokonca naznačujú moju previazanosť s prokuratúrou, či jej ovplyvňovanie. Kamuflujú tak skutočnosť, že ich podnety stáli na vode a používajú na to metódy dobre známe z čias komunizmu ako je prekrúcanie skutočnosti, vytrhávanie mojich vyjadrení z kontextu, či o málo rafinovanejšiu dezinterpretáciu jedného môjho expresívneho vyjadrenia o úrovni a kvalifikovanosti podnetov z dielne dua Mizerák – Šipoš.
   Redaktorka Žaneta Janečková na to našim mestským „konšpirátorom“ dopriala značný priestor. Mimochodom, o jej nestrannosti, objektívnosti a kvalite jej práce mám vážne pochybnosti ešte z čias, keď pôsobila v nemenovanom regionálnom periodiku.
   S čistým svedomím môžem prehlásiť, že som prokuratúru nikdy neovplyvňoval a nemám s konkrétnymi prokurátormi okresnej prokuratúry v Pezinku žiadne pracovné, tobôž nie súkromné, vzťahy a najmä, čo je vôbec najdôležitejšie, som neporušil žiaden zákon. Budem len rád, ak to potvrdia aj interné kontrolné mechanizmy krajskej a generálnej prokuratúry a skonštatujú, že k žiadnemu ovplyvňovaniu z mojej strany nedošlo a ani dôjsť nemohlo.
   A pokiaľ ide o autorov tejto pseudokauzy? Čoraz viac ma nechávajú chladným, lebo všetko zlé, čo roky robia, sa im vráti cez povestné Božie mlyny. A vlastne jednému z nich sa už aj vrátilo.

l Určite sa aj k vám doniesli výčitky, že mesto dalo vyrúbať stromy na cintoríne. Bolo to naozaj nevyhnutné?
- Keby to nebolo nevyhnutné, určite by sme k takémuto riešeniu nepristúpili. Aj keď niektorí by z toho radili robili politickú tému, ide o výsostne odborný problém. Preto sme konali na základe odporúčaní odborníkov.
   Je mi ľúto vždy, keď prichádzame o časť zelene. Neteší ma, keď prichádza k výrubu stromov. Často tomu ale nemôžeme zabrániť. Zvlášť, ak je žiadateľ súkromná osoba a splní predpísané podmienky. Hoci je spravidla realizovaná náhradná výsadba, mrzí ma, keď vidím „miznúť“ stromy, ktoré si všetci pamätáme ešte z detstva.
   V tomto prípade bola situácia o to ťažšia, že stromy rastú na mestských pozemkoch a rozhodnutie bolo teda na nás. Nebolo to ľahké rozhodovanie, pretože tie stromy k cintorínu neodmysliteľne patrili po celé desaťročia a plnili tam mnohoraké funkcie – napríklad zlepšovali ovzdušie, poskytovali tieň, atď.
   Odborníci z EKOJET s. r.o. identifikovali najproblematickejšie stromy, ktoré boli najviac poškodené a hrozilo pri nich najvyššie riziko, že spadnú a napáchajú vážne škody. Na základe odbornej analýzy sme niektoré už odstránili.
   Prvoradá je totiž ochrana zdravia a života návštevníkov cintorína a tiež ich majetku. Negatívne skúsenosti s padajúcimi stromami máme z uplynulých rokov, keď na iných miestach v meste poškodili majetok v značnej hodnote. Je len šťastím, že dosiaľ nikto neprišiel k vážnej ujme na zdraví. Lenže to nemôžeme riskovať donekonečna. Zvlášť nie na takom frekventovanom mieste, ako je cintorín.

l V decembri nás opäť čakajú vianočné trhy. Tie pezinské majú vždy veľký úspech, ale podľa mnohých návštevníkov trvajú akosi krátko...
- Som rád, že vianočné trhy v Pezinku sa už stali tradíciou a majú taký pozitívny ohlas. Tento rok sa konajú cez víkend od 16. do 18. decembra. Je to skvelá príležitosť ako sa v predvianočnom čase stretnúť s priateľmi pri varenom vínku, punči alebo čajíku a zaželať si navzájom pekné sviatky.
   Jedinečnosť pezinských vianočných trhov tkvie možno aj v tom, že trvajú len tri dni. Preto sa nám sotva môžu zunovať a zovšednieť len do podoby akejsi kulisy, ako sa to deje v niektorých iných mestách. O tom, či ich v opakovať v predvianočnom čase častejšie alebo ich predĺžiť, sme, samozrejme, diskutovali s viacerými predajcami i návštevníkmi. Ani v ich radoch nepanuje jednoznačná zhoda.
   Tento rok teda zostávame pri overenom formáte, hoci by som chcel upozorniť, že v predvianočnom čase sa toho v našom meste deje oveľa viac. Teším sa na osobné stretnutia s Pezinčanmi pri týchto podujatiach v čase adventu.

 

(r)


Ohodnoťte článok: