Spomienka na Martina...

November 2016 / Prečítané 222 krát

   Jedenásty november je zvláštny deň. Nielen pre štyri jednotky v dátume, alebo preto, že si pripomíname skončenie prvej svetovej vojny. 11. 11. je tiež sviatok svätého Martina. Pre väčšinu ľudí v našom kraji neklamný signál, že sa otvárajú pivnice a začína sa koštovanie mladého vína.
Svätý Martin je však symbolom čohosi úplne iného než mladého vína. Kresťanská ikonografia ho zobrazuje ako rímskeho vojaka na koni, ktorý si mečom rozsekol plášť, aby ho vzápätí daroval nahému žobrákovi ležiacemu na zemi. Jasný symbol obetavosti, milosrdenstva a lásky k človeku, zrieknutie sa časti majetku v prospech núdznych.
   Škoda, že sme si svätého Martina nezobrali ako jedného zo slovenských „erbových“ svätých. Jeho pomoc by sme potrebovali, a možno dnes viac ako kedykoľvek predtým. Nielen v čase predvianočnom, keď sme, alebo lepšie povedané, chceme byť akísi ľudskejší, veľkorysejší a lepší. Často, žiaľ, len chceme. Stačí sa len pozrieť koľko zla, závisti a nenávisti rozsievajú niektorí ľudia okolo seba, koľko zachmúrených a naštvaných ľudí chodí po uliciach slovenských miest i obcí a koľkí sedia doma pri počítačoch a otravujú prostredie nenávisťou, tuposťou a zlobou.
   Ak máte pocit, že ich je v poslednom čase toľko, akoby sa s nimi vrece roztrhlo, možno nebudete ďaleko od pravdy. Sú agresívni, nepochopení a nedocenení. V prvom rade sú to však chudáci, ktorým niet čo závidieť. Každý ich deň je vlastne čierna nočná mora. Iste ste sa s nimi už stretli. Nepýtajú od vás radu ani peniaze, chcú len aby ste im dali za pravdu, aby ste ich povzbudili, aby ste sa pridali v nadávkach a v nenávisti. Lebo nenávidieť je obvykle ľahšie než milovať a kaziť je takmer vždy omnoho ľahšie ako tvoriť.
   Väčšina z nás sa k nim ale nikdy nepridá. Pretože väčšina z nás sú slušní ľudia. Máme svoju prácu, rodinu, množstvo priateľov a radosť zo života. Nechceme nenávidieť, ale milovať, nechceme zatínať päste, ale podať ruku pri stretnutí na znak priateľstva, alebo podať pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú. A tak sa aspoň máličko priblížiť k skutku svätého Martina, ktorého som spomenul na začiatku.
   Pekný predvianočný čas, vážení spoluobčania.

Oliver Solga, primátor mesta Pezinok

 


Ohodnoťte článok: