Junior festival Ekotopfilmu

Október 2016 / Prečítané 130 krát

   Čo len s tebou bude, keď vyrastieš? – takéto trápenie má mama slonica o svoje malé sloníča, ktoré je na jednom z plagátov Ekotopfilmu. Tento Medzinárodný festival filmov o trvalo udržateľný rozvoj v rámci svojho programu Junior festival navštevuje vybrané mestá Slovenska a Českej republiky, aby žiakov základných a stredných škôl pútavou a hravou formou inšpiroval a nabádal k zodpovednejšiemu správaniu sa k životnému prostrediu. Pezinok mal to šťastie, že patrí k vybraným mestám, a tak sa festivalu mohli dňa 30. septembra 2016 zúčastniť aj žiaci našej školy, ZŠ na bielenisku Pezinok, od 4. po 9. ročník.
   Po príhovore primátora Olivera Solgu nasledoval program, ktorý sa skladal z dvoch častí. Prvú polhodinu tvoril filmový program, v rámci ktorého si žiaci pozreli štyri krátke filmy. Najprv to bol animovaný film o vyhynutí bájneho zvieraťa jednorožca, ktorý je alegóriou reálnych živočíchov. Nasledoval kratučký obrázok medveďa a škorca, ktorých spojilo hľadanie potravy. Na žiakov veľmi šokujúco zapôsobil film o indickom chlapcovi Devendrovi, ktorý žije na úpätí Odpadkovej hory, z ktorej zbiera elektronický odpad a snaží sa z neho vyrobiť funkčné prístroje – nehľadiac na karcinogénne plyny, ktoré sa z hory šíria. V poslednom filme súrodenci Max a Žofia zo susedného Česka zachránili svet pred zloduchom Extinom a jeho diabolským plánom s nebezpečnou baktériou.
   V druhej časti programu sa žiaci formou hier, kvízov a súťaží dozvedeli rôzne zaujímavosti o odpadoch a recyklácii, ako chrániť stromy alebo šetriť energiu a životné prostredie. Dokonca si sami vyskúšali triedenie odpadu a na záver si mohli poskladať veľké puzzle a odniesť si zopár drobných darčekov.

 

(Nata)

 


Ohodnoťte článok: