Dvadsať podôb dvadsaťročnej nadácie REVIA

Október 2016 / Prečítané 864 krát

   Nadácia REVIA pôsobí v regióne Pezinka už dve desaťročia. Okrúhle narodeniny si pripomína sériou článkov v časopise Pezinčan, v ktorých predstavujeme symbolických dvadsať tvárí nadácie REVIA. Pokračujeme v predstavovaní ďalších oblastí – nájdete sa v niektorej z nich?

11. Umelec
  
Každý z nás má v sebe tvorivé schopnosti, ktoré sa viac či menej prejavujú. A práve tie chce Nadácia REVIA povzbudiť programom s takýmto zameraním.
   „Dnešný svet je príliš materiálny, sústavne používame ľavú racionálnu hemisféru mozgu a tá pravá, kreatívna, je často v útlme, mali by sme ich mať v rovnováhe. A umeleckým cítením a prejavom tomu pomáhame,“ hovorí správkyňa nadácie REVIA Drahoslava Finková. V podporených projektoch si ľudia skúsili tradičné profesie ako je keramikárstvo, čipkárstvo, vyšívanie, tkanie alebo zdobenie medovníkov, ale i nové moderné techniky. Program sa však nezameriaval len na výtvarné umenie. „Tvorivosti a fantázii sa nekladú žiadne medze a podporujeme akékoľvek umelecké projekty – z hudby, tanca, divadla. Navyše tu ide aj o zámer podporovať tvorivosť obyčajných ľudí, nielen umelecky talentovaných. A to sa nám počas celých dvadsiatich rokov darí. Lebo umenie vo všetkých svojich podobách sa dotýka nás všetkých,“ dodáva Drahoslava Finková.

12. Nositeľ vedomostí
  
„Zistili sme, že v rámci komunity sú nielen starší ľudia, ale aj mládež medzi 16. a 20. rokom do istej miery vylúčenou komunitou. Seniori sa občas stretnú v klube dôchodcov alebo idú divadla či na výlet do Podhájskej. Mladí ľudia zasa vo voľnom čase zmiznú do Bratislavy,“ popisuje Drahoslava Finková projekt premosťujúci mladú a staršiu generáciu. „Robili sme teda prieskum na Pedagogickej škole v Modre a pýtali sme sa ich, čo by sa chceli od starších naučiť. Mladé dievčatá na naše prekvapenie odpovedali, že štrikovať, piecť buchty, prípadne ďalšie zručnosti a práce, na ktoré dnešné moderné mamy nemajú čas. Takže tieto dve skupiny – juniorov a seniorov – sme sa pokúsili spojiť v komunitných akadémiách.“ A tak sme spolu piekli, štrikovali, háčkovali a lektormi boli seniori. No a mladí zasa na oplátku starším ponúkli cvičenie na fitloptách, hudobné hry, učili ich pracovať s počítačom. Skrátka jedni sa učili od druhých. Do akcie sa zapojilo cca 450 juniorov, cez 1100 seniorov počas piatich rokov trvania projektu.
   Ďalšie aktivity nadácie REVIA si predstavíme o mesiac. A pripomíname aj zámer nadácie REVIA hľadať darcov, ktorí pri príležitosti jej 20. výročia pošlú dobro ďalej. Z plánovanej sumy 20 000 € sa získalo 8 190 €. Pridáte sa aj vy? Staňte sa súčasťou „Reťaze dobra“ tým, že na spomínané projekty a dobročinné účely venujete 2 eurá (napríklad formou darcovskej SMS v tvare „DMS REVIA“ na číslo 877), alebo aj 20, 200 a 2000 eur – teda čísla so symbolickou dvojkou, ktorá pripomína dvadsať rokov nadácie. Príspevky môžete posielať na číslo účtu SK71 5600 0000 0066 6028 1001, bližšie informácie nájdete na www.revia.sk/daruj. Aj veľa malých darov vie priniesť veľký osoh.

 

(kam)