Poslanci za Srdce Pezinka zablokovali rokovanie mestského zastupiteľstva

Október 2016 / Prečítané 190 krát

   Mestské zastupiteľstvo v Pezinku rokovalo na svojej riadnej desiatej schôdzi 6. októbra. Prerokovalo „ekonomické“ body, schválilo bezplatný prevod rodného domu Jána Kupeckého do majetku mesta aj návrhy nových VZN. V časti Prevody vznikli prvé problémy, keď najmä poslanci M. Šipoš a K. Štrbová predniesli rad pripomienok, ktoré smerovali k neprijatiu navrhnutých materiálov.
   Zhruba v polovici tohto bodu klesol počet prítomných poslancov pod číslo 13, čo znamenalo, že Zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné. Poslanci za Srdce Pezinka dosiahli tento stav tak, že síce boli prítomní v miestnosti, ale vytiahli si svoje hlasovacie preukazy (karty). Akoby sa inšpirovali nedávnym počínaním poslancov za stranu Smer-SD a jej koaličných partnerov, ktorí hoci tiež osobne prítomní v pléne Národnej rady SR, odmietli sa prezentovať a spôsobili tak obštrukciu v rokovaní parlamentu.
   Keďže niektorí poslanci MsZ v Pezinku sa nemohli rokovania zúčastniť (a svoju absenciu riadne ospravedlnili) a ďalší museli odísť v priebehu rokovania, touto obštrukciou „srdciarov“ zostalo zastupiteľstvo prakticky nefunkčné. O vyjadrenie k tejto situácii sme požiadali primátora Olivera Solgu. Tu je jeho reakcia:
   „Netajím sa tým a povedal som to aj priamo na rokovaní, že takéto trápne divadlo som ešte v našom zastupiteľstve nezažil. Nevidel som ani dôvod takejto obštrukcie, pretože sa prerokovávali body týkajúce sa prevodov. Teda celkom bežné a štandardné body, žiaden zásadný materiál. Som presvedčený, že poslanci za Srdce Pezinka mali toto divadlo pripravené už v minulosti, lenže im to vtedy nevyšlo. Možno chcú napodobovať veľký parlament, možno už naozaj nevedia, ako by mestu a jeho občanom ešte viac uškodili. Alebo len zúfalo na seba potrebujú upozorniť, keď to inak nevedia. Vypočul som si plamennú reč poslankyne K. Štrbovej ako oni chcú len dobre a nič im neprechádza. Nemôžem si odpustiť konštatovanie, že sú to len prázdne reči.
   Nepamätám si, že by v ostatných dvoch rokoch prišli s nejakým návrhom, ktorý by bol užitočný pre občanov, alebo by pomohol mestu. Práve naopak, svojim hlasovaním nepodporili projekt zimného štadióna, dializačné centrum, rekonštrukciu verejného osvetlenia a mnohé ďalšie. Čo je však najdôležitejšie, nepodporili ani programové vyhlásenie zastupiteľstva na toto volebné obdobie a ani rozpočet. Neviem, kde sa v nich berie tá drzosť tvrdiť, že to robia s dobrým úmyslom v prospech občanov Pezinka. Hoci rozumiem, že časti voličov môže práve takéto správanie imponovať.
   Teraz skutočne neriešim, že na jednej strane rečnia o spolupráci a na druhej na mňa i mojich spolupracovníkov za tie roky vyliali „kýble špiny“ a že sa spájajú s rôznymi skrachovanými existenciami, darebákmi, mizerákmi a hoci aj „vedeckými komunistami“, ktorí za nich tú špinu píšu, uverejňujú a šíra medzi ľuďmi.
   Tu, na pôde mestského „parlamentu“, by predsa nemalo ísť o nenaplnené politické ambície ani záujmy v pozadí tohto čudného zoskupenia, ale o naše mesto a jeho občanov. Aká je však realita? Každú dobrú vec, ktorú v zastupiteľstva presadíme, musíme vybojovať a obhájiť proti hlúposti, neprajníctvu a podozrievavosti. Aj tak mnohým ľuďom, ktorí nemajú dostatok informácií a nechávajú sa ohlupovať srdciarskou propagandou, zostáva v ústach čudná pachuť a pýtajú sa, čo ak je na všetkých tých zlomyseľných rečiach hoci len kúsok pravdy?
   Teraz ale má každý možnosť vidieť, akú opozíciu máme v mestskom zastupiteľstve. Opozícia totiž môže byť aj konštruktívna: síce kritická, ale prinášajúca rozumné riešenia, schopná o nich rokovať a zdvihnúť ruku za všetky užitočné návrhy. Na to však musí mať značný ľudský potenciál. Môže byť však aj deštruktívna. A presne takú tu dnes máme. Podľa môjho názoru, zo strany Srdciarov nemožno hovoriť o žiadnom úprimnom záujme o blaho občanov, ale len o zabrzdenie a marginalizovanie akéhokoľvek úspechu mesta. Pokiaľ možno už v zárodku. Kto na to dopláca najviac, azda ani netreba zdôrazňovať – občania.“

 

(r)

 


Ohodnoťte článok: