Rozhlasák, ktorý si obľúbil Pezinok

September 2016 / Prečítané 1027 krát

   Našej redakcii neuniklo okrúhle rozhlasové jubileum. V lete 1926 sa na Slovensku začalo rozhlasové vysielanie. Toto 90. výročie je aj sviatkom pre dlhoročného rozhlasového redaktora Štefana Janáka, ktorý si zároveň pripomína vyše 45-ročné redaktorské pôsobenie v Slovenskom rozhlase Bratislava. Hoci je Petržalčanom, Pezinok dôverne pozná a cíti sa v ňom ako doma. V rámci špecializácie rozhlasových redaktorov na jednotlivé lokality a mestá Slovenska mu bola pridelená malokarpatská oblasť s Pezinkom. Vďaka tomu ho poznajú viacerí Pezinčania z osobných pracovných stretnutí, ale hlavne zo spravodajských a publicistických relácií Slovenského rozhlasu, v ktorých mnoho rokov zaznievajú jeho informácie o dianí v Pezinku a Malokarpatskom regióne.
   Štefan Janák sa dostal do rozhlasu pred vyše 45 rokmi náhodou. Trochu sa pod to podpísali členovia Beatles. Účinkoval totiž v bigbeatovej skupine, o ktorej urobil vo svojej fantázii reportáž. Opísal, ako ju na železničnej stanici vítajú davy fanúšikov. Hoci to bolo iba jeho zbožné želanie, nahrávka sa zapáčila susedovi, ktorý pracoval v rozhlase a ten mu navrhol, aby urobil reportáž na aktuálnu, reálnu tému. Navštívil teda vtedajšie stavenisko Mosta SNP, kde urobil reportáž o jeho výstavbe. Bola úspešná a to mu otvorilo pred 45 rokmi cestu do rozhlasu. Jeho prvým učiteľom moderovania sa stal Pezinčan Milan Mlsna, známy nielen ako ľudový rozprávač Strýco Marcin, ale aj uznávaný rozhlasový redaktor. Z opatrnosti mu najskôr povolil v Dobrom ráne hlásiť iba každých 5 minút presný čas, až potom uvádzať príspevky a robiť rozhovory. Neskôr moderoval aj ďalšie populárne relácie, napríklad Nočnú pyramídu či Kontakty, v ktorých boli hosťami popredné osobnosti. Počas vyše 45-ročného rozhlasového pôsobenia nahral v Pezinku a okolí veľké množstvo zaujímavých reportáží. S mikrofónom bol napríklad pri obnove a znovuotvorení pezinskej Starej radnice, návrate vzácnej historickej pamiatky Mariánskeho stĺpa na Radničné námestie, ale odvysielal aj veľké množstvo reportáží z tradičného najväčšieho sviatku vinohradníkov – Pezinského vinobrania. Medzi pezinskými vinármi a vinohradníkmi má mnoho priateľov a tí ho priučili aj technike sabráž – teda otvárať šampanské odseknutím hrdla fľaše šabľou ( na obr.) Pri jeho mikrofóne bolo počas jeho 45-ročnej rozhlasovej činnosti mnoho popredných osobností malokarpatského regiónu. Napríklad medzi nimi aj humorista Vlado Nosáľ, významný slovenský astronóm Ján Štohl či spisovateľ Vincent Šikula.
   Hoci Štefan Janák pôsobí ako rozhlasový publicista v malokarpatskom regióne už mnoho rokov a je už v seniorskom veku, stále spolupracuje s rozhlasom a na cestovanie do Pezinka sa vždy teší. Lebo keď vraj opúšťa betónovú džungľu panelákov v Petržalke, cíti sa, ako keby cestoval do iného sveta s pekným životným prostredím, sviežim vzduchom a krásne obnovenými historickými pamiatkami. Medzi najpôvabnejšie zákutia Pezinka pokladá vinohrady, v ktorých chce aj v týchto dňoch opäť urobiť reportáže zo zberu hrozna a jeho reportážny mikrofón bude aj tentoraz samozrejmou súčasťou tradičných pezinských oberačkových slávností.

 

(vk)

 


Ohodnoťte článok: