Aké postupy používame v čistiarni?

September 2016 / Prečítané 1037 krát

   Ďalší zo série článkov priblíži, aké spôsoby ošetrovania odevov a textilu používame.
   V zásade existujú tri procesy, ktoré využívame pri starostlivosti o zákazky podľa vlastností materiálu a druhu znečistenia.

l Chemické čistenie
  
Známe ako tzv. suchý proces (ang. dry cleaning) – odev suchý vkladáme a suchý aj vyberáme. Ako čistiace médium slúži chemická zlúčenina, najčastejšie perchlóretylén. Vďaka jeho vlastnosti nevniknúť do štruktúry vlákna, nezrazí ani chúlostivé materiály. Preto je vhodný na čistenie vlny, kašmíru, hodvábu či kožušín.

l Mokré čistenie
  
Ide o najmladší spôsob čistenia, svoj boom zažíva práve teraz. Ide o alternatívu k chemickému čisteniu, keďže sa čoraz viac dbá na ekológiu a čistiacim médiom je voda. Oproti bežnému praniu má veľké rozdiely. Používame špeciálne vyvinuté prípravky, ktoré chránia vlákno, dokážu oživiť farbu a zabezpečiť príjemnú vôňu, takže obleky a kabáty už viac nemusia zapáchať ako kedysi.

l Pranie
  
Pranie prebieha vo vode za účasti profesionálnych prostriedkov v priemyselnej práčke, ktorá si podľa druhu a objemu prádla sama určí ich množstvo a spotrebu vody. Výhody oproti praniu doma? Máme väčší sortiment detergentov a široká škála detašovacích prostriedkov je predpokladom odstránenia väčšiny škvŕn. Bubon je niekoľkokrát väčší ako bubon domácej práčky, čo zabezpečí lepšie mechanické trenie a to pomáha odstrániť nečistoty.

l Sušenie
   Ďalší krok je sušenie. Najväčší význam má pri odevoch s perím a páperím. Domáce sušičky sú vhodné na bežnú konfekciu či uteráky. Najmä páperové bundy doma prať a sušiť neodporúčame. Slabší výkon a malý priestor na sušenie zanechávajú často mastné škvrny od peria či obrysy pri švoch. Takto zničenú bundu Vám vieme dať do pôvodného stavu.

Tešíme sa na Vás. Rýchločistiareň KVAPKA 0948486484

 


Ohodnoťte článok: