Pezinskí skauti mali rušné leto

September 2016 / Prečítané 230 krát

   Skautský rok, rovnako ako školský, končí v júni. Vyvrcholením celoročného programu však tradične býva letný tábor. Tento rok sme opäť táborili na lúke pri obci Hostie. Po tom, čo naši starší členovia pripravili táborisko na príchod účastníkov, to celé vypuklo. 10 dní dobrodružstva s vikingskými bohmi, ktorí zablúdili na Middgard (Zem) a potrebovali pomoc. Bola to náročná úloha, no napokon sa nám podarilo nájsť bájne kladivo boha Thora, ktoré k svojmu návratu bohovia potrebovali.
   S bohmi sme si užili veľa zábavy vďaka hrám a aktivitám, no naučili sme sa tiež veľa zaujímavých vecí – hľadať liečivé rastliny, píliť a sekať drevo, filtrovať vodu či vyrábať mydlo.
Navštívili sme aj Zubriu zvernicu pri Topoľčiankach. Koniec tábora si s nami prišli užiť aj rodičia a známi, ktorí si chceli tiež vyskúšať trochu táborovej atmosféry.
   Tento rok sme sa rozhodli pri organizácii tábora zamerať na ochranu prírody ešte viac ako predtým a zorganizovali sme ekologickejší a zdravší tábor. To sa nám podarilo vďaka finančnej podpore Revie – Malokarpatskej komunitnej nadácie a Nadácie SPP a projektu Skauti myslia globálne, ktorý je podporovaný Európskou úniou. Tábor sme postavili tak, aby sme boli k lúke, na ktorej sme prežili 17 dní, čo najšetrnejší a počas realizácie tábora sme používali ekologické čistiace prostriedky a kozmetiku. Svoj jedálniček sme zároveň obohatili o bio stravu.
   Leto však pre nás nekončilo táborom, aj keď sme nemali každotýždenné stretnutia. Kvôli daždivému počasiu na konci tábora sme sa museli po príchode do Pezinka venovať čisteniu a sušeniu táborového materiálu. Letnú pauzu sme využili aj na renováciu našich priestorov, ktoré sme vymaľovali a pripravili na ďalšiu činnosť. Pomáhali sme s ryžovaním zlata na Pezinskom Permoníkovi, navštívili sme stredoeurópske stretnutie skautov v Poľsku a posledné dni prázdnin sme využili na zdolávanie vrchov Nízkych Tatier. Počas leta sa dokonca niektorí z našich dobrovoľníkov zúčastnili skautských vzdelávacích kurzov.
   Po nabitom lete sme zvedaví, čo nás čaká v novom skautskom roku, kedy sa naša činnosť rozbehne naplno. Chceme sa však ešte predtým poďakovať za všetku pomoc a podporu, ktorú sme získali v roku minulom. Ďakujeme.

Monika Lezová, 61. zbor, Modrý Oblak Pezinok, SLSK

 


Ohodnoťte článok: