Tri otázky primátorovi

September 2016 / Prečítané 207 krát

Primátora mesta Mgr. Olivera Solgu sme požiadali o odpoveď na tieto otázky:

l Čo z kultúrneho programu tohtoročného Vinobrania si nenecháte ujsť? Na čo sa Vy osobne najviac tešíte a čo by ste odporučili Pezinčanom, aby neprešvihli?
- Pri zostavovaní programu sa vždy snažíme vyhovieť čo najširšiemu publiku. Cieľ je, aby si každý na Vinobraní našiel to svoje. Vinobranie ale nie je hudobný festival, nemôže byť zamerané len na určité žánre. Naopak, patrí k nemu istá multižánrovosť.
   Ako primátor mám počas tých troch dní celý rad povinností a návštev, preto musím časť programu oželieť a niekedy mi ujdú práve tie veci, na ktoré sa teším. Aj tento rok sa teším na viaceré vystúpenia, ako fanúšik rockovej muziky sa určite pôjdem pozrieť do parku na banskobystrických Broken Rain. Vystupujú v sobotu o jedenástej večer, takže to by som mohol stihnúť. Inak si ale myslím, že konkrétne odporúčania Pezinčanom netreba dávať. Nielen mojim želaním je, nech si Vinobranie každý užije po svojom a nech si vychutná z programu, čo ho najviac baví.

l Aj keď na Slovensku je zatiaľ celkom bezpečne, v Európe veľké podujatia, ktoré priťahujú davy ľudí, pritiahli aj neželanú pozornosť extrémistov. Budú v tejto súvislosti počas Vinobrania prísnejšie bezpečnostné opatrenia ako po minulé roky?
- Samozrejme, každé takéto obrovské podujatie, keď sa veľa ľudí koncentruje v pomerne malom priestore, v sebe nesie určitú mieru rizika. Stať sa môže hocičo a keď vypukne panika, problémy sa ešte násobia. Ku konkrétnym bezpečnostným opatreniam sa vyjadrovať nebudem, no keby sme mali signál, že návštevníkom Vinobrania hrozí nejaké vážnejšie riziko, sme pripravení okamžite reagovať, a to v súčinnosti s mestskou políciou, policajným zborom a ďalšími zložkami. Žiadny takýto signál ale nemáme a naozaj netreba ľudí traumatizovať nejakými čiernymi scenármi. V každom prípade, istá miera obozretnosti je na mieste. Ja ale pevne verím, že Vinobranie sa nielen zaobíde bez akýchkoľvek mimoriadností, ale, že sa nenájde ani žiadny „recesista“, ktorý by nejakým nemiestnym žartom vyvolal paniku.

l Pezinčanov znovu čakajú dopravné a iné obmedzenia...
- Verte, že chápem každého, kto akýmkoľvek spôsobom dopláca na to, že sa v meste každý rok koná Vinobranie. Ak je to v našich možnostiach, snažíme sa ako mesto spraviť maximum, aby dopady na Pezinčanov boli čo najmenšie. Nemyslím len tých, ktorí žijú, pracujú alebo podnikajú v centre mesta a Vinobranie sa im odohráva rovno pod oknami, ale aj tých, ktorí bývajú ďalej od centra, ale majú problém dostať sa autom do práce, či domov, zaparkovať. Musia znášať uzávierky ulíc, dopravné obmedzenia, návaly turistov, hlučných spoluobčanov vracajúcich sa neskoro večer domov a mnoho ďalšieho.
   Napriek týmto tienistým stránkam, som presvedčený, že prevažujú pozitíva a že Vinobranie je takým jedinečným podujatím, kvôli ktorému sa oplatí jeden víkend v roku podstúpiť všetky tie patálie.
   Vždy znovu a znovu zdôrazňujem, že Vinobranie nie je len oslava vína, či sviatok vinohradníkov a vinárov, ktorý má v tomto meste dlhú tradíciu, ale, že je to v prvom rade príležitosť, aby sa stretli rodiny a priatelia a v dobrej nálade si spolu užili tie tri dni.

 

(r)


Ohodnoťte článok: