Radosť pod starobylým Devínom

August 2016 / Prečítané 728 krát

   Aj tento rok, podobne ako po uplynulé dva roky, zazneli v sobotu 23. júla na pravé poludnie na mnohých historicky významných miestach Slovenska, ale aj v zahraničí slovenské piesne hymnické, ľudové i zľudovené, ktoré sa nejakým spôsobom zapísali do slovenskej histórie.
   Išlo v poradí o tretí ročník projektu vytvoreného Doc. V. J. Gruskom pod názvom Posolstvo piesní Slovensku a svetu so zámerom vzdať hold dielu, ktoré pre nás Cyril a Metod vytvorili.
   Folklórny spevácky súbor RADOSŤ z Pezinka je už tradične súčasťou tohto krásneho podujatia, keď v spoločnosti iných speváckych súborov, spieval pod starobylým hradom Devín 28 ľubozvučných slovenských piesní.
   Počasie od rána hrozilo výdatným dažďom, pred poludním však dážď ustal a slniečko poskytlo podujatiu usmievavý rámec ako každý rok. Speváci spievali s entuziazmom a nič nemohlo pokaziť výnimočnosť chvíle.
   Pri spievajúcich krojovaných speváčkach a spevákoch sa pristavovali turisti – slovenskí, ale aj zo zahraničia a potleskom oceňovali krásne slovenské pesničky. Význam podujatia podčiarkla aj účasť pána Juraja Kubánku, významného slovenského choreografa a tanečníka, jedného z priekopníkov choreografie ľudového tanca na Slovensku. Radostníci nesklamali a svojím spevom dokázali, že právom sa s nimi na podobných podujatiach ráta.

 

Eva Frťalová

 


Ohodnoťte článok: