Traja umelci na pezinskom kolotoči

Júl 2016 / Prečítané 572 krát

FOTO: Andrea Stodůlková   Čo majú spoločné Pišta Vandal Chrappa, Erik Markovič a Márius Kopcsay? Lásku k literatúre a hudbe. A tiež, všetci traja prijali pozvanie Malokarpatskej knižnice v Pezinku a povozili sa na Literárnom kolotoči v Pezinku.
   Literárny kolotoč v Zámockom parku – slovami aj notami. Tak znie presne názov príjemného multižánrového podujatia, ktoré pripravuje Malokarpatská knižnica v Pezinku.
   Tohto roku sa kolotoč roztočil 10. júla počas príjemného nedeľného odpoludnia či podvečera. Záujem návštevníkov potvrdil, že akcia spestrila víkend mnohým Pezinčanom.
   Troch hostí z literárnej a hudobnej scény uviedla spisovateľka a pracovníčka knižnice Veronika Šikulová.
   Márius Kopcsay divákom predstavil svoj najnovší román s názvom Asvabaždénie. Tí, čo ešte zažili povinnú ruštinu na školách však vedia, že ide o ruský preklad slova „oslobodenie“. Na-priek slovnej hračke nejde o ťažké politické dielo ale sarkastický román zo súčasnosti. Autor tiež zahral a zaspieval pár svojich vlastných skladieb, ktoré už tradične prezentuje na svojich čítačkách.
   Erik Markovič sa, naopak, ponoril do svojich duchovných veršov, ktoré veľmi invenčným spôsobom zhudobňuje. Fyzik, básnik a literárny vedec zaujal hĺbavosťou a krehkosťou svojej tvorby, ktorá si – možno práve v podmanivom prostredí zámockého parku – našla cestu do dušídivákov.
   Krehké tóny akustickej gitary nakoniec vystriedal nekompromisný rock. Pišta Vandal z neďalekého Svätého Jura je známy hudobník, recesista, ale aj spisovateľ, autor podnetných fejtónov, ktoré pravidelne publikuje. Sám sa tiež venuje vydávaniu kníh vo vlastnom vydavateľstve Limerick. Jeho bezprostredný úprimný prejav divákov pobavil a verme, že aj trochu zaprovo-koval svojou originalitou.
   Literárny kolotoč v súlade so svojím názvom naozaj potvrdil, že máme na Slovensku, dokonca v tesnej blízkosti, autorov a umelcov s veľmi rozmanitým pohľadom na svet.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: