Hudba v Pezinku

Júl 2016 / Prečítané 630 krát

   Ťažko sa niekedy hľadajú slová, ktoré by presne vystihovali taký mimoriadny fenomén, akým je hudba. Asi niet iného umenia, ktoré by tak silne pôsobilo na city človeka, vyvolávalo radosť, nadšenie a fascináciu z majstrovských výkonov interpretov.
Len v tých najlepších súvislostiach sa dá písať o koncerte z cyklu Hudba v Pezinku, ktorý sa uskutočnil 5. júla v pezinskom Farskom kostole. Traja vynikajúci hudobníci: huslista Milan Paľa, violončelista Jozef Lupták a „domáci“ klavirista Ivan Koska odohrali koncert zostavený z diel S. V. Rachmaninova, A. Pärta, O. Messiaena a J. Brahmsa. Už prvý koncert, na ktorom sa predstavila vynikajúca operná speváčka (takisto Pezinčanka) Eva Šušková spolu s Moyzesovým kvartetom, nás presvedčil o tom, že umelecká latka je nastavená vysoko.
Druhý koncert ju posunul ešte vyššie. Obidva koncerty sú krásnym pripomenutím a pokračovaním v dlhej a významnej tradícii pezinských koncertov klasickej hudby a zároveň dôstojným pripomenutím 110. výročia narodenia vynikajúceho dirigenta, pezinského rodáka Ľudovíta Rajtera.
   Zostáva nám len sa tešiť na ďalší koncert, na ktorom sa predstaví vynikajúci slovenský klavirista Marián Lapšanský.
   Treba zároveň pripomenúť, že podujatie Hudba v Pezinku je súčasťou kampane „Zachráňme historický organ“, konkrétne ten vo farskom kostole. Dobrovoľné vstupné je určené práve na tento účel.

 

(r)


Ohodnoťte článok: