Opatrovateľstvo – novodobé otrokárstvo?

Júl 2016 / Prečítané 1179 krát

   Som opatrovateľka. Vždy som si myslela, že opatrovateľstvo je krásne povolanie plné lásky a nehy k starším ľuďom. Kvôli rodine som zanechala dobre platené miesto a prijala prácu miestnej opatrovateľky. Láska k mojim deťom bola silnejšia ako peniaze. Byť s nimi častejšie je dôležitejšie. Moji starí rodičia opustili tento svet skôr, ako ma mohli niečo naučiť, preto moja túžba a zvedavosť rástli pri predstave, že budem tráviť čas s takýmito ľuďmi.
   Nikdy by ma však nenapadlo, že prežijem toľko krutosti a poníženia. Nepíšem tento článok kvôli sebe, ale za každú opatrovateľku. Opatrovateľka je človek taký istý ako ktokoľvek iný, zaslúži si úctu a slušné správanie.
   NIektorí starí ľudia sa neustále sťažujú, že nemajú úctu u mladých ľudí. Po týchto zážitkoch, čo zažívame, ako niekto nadáva opatrovateľke „ty haraburda jedna“, to ani nečakajte. Opatrovateľky sú často slovne napádané aj ostrejšími výrazmi, čo je už úplne pod úroveň. Dúfam, že si niekto vstúpi do svedomia. Myslím, že nikto by nechodil rád do práce, kde naňho niekto kričí, škaredo mu nadáva a ponižuje ho. Nehovorím, že starí ľudia to nemajú ťažké prijať cudziu osobu doma – o to ťažšie pre nás je pracovať v takomto prostredí. Vážil by si niekto takýchto starých ľudí? Robila som všetko, čo mi bolo povedané, ale vďaka za moju prácu bola cudzí pojem.
   Niektorí ľudia si mýlia opatrovateľku so slúžkou. Nám neprekáža práca, nám prekáža len prístup, radi pomôžeme, ale nech nikto nečaká, že opatrovateľka musí len upratovať. Je to smutné, ak si to niekto myslí.
   Opatrovateľstvo je predovšetkým o láske k starším ľuďom – nie otrokárstvo. Je to o pomoci v núdzi, o budovaní pekných vzťahov navzájom – nie jednostranne. Prepáčte mi prosím tvrdé slová, ale v tomto meste sú potrebné. Ochotne sa postavím aj proti celému mestu, aby kolegyni už nikto nepovedal „ ty haraburda jedna “ .
   Každý z nás má raz zlý a raz dobrý deň, nikto si však nezaslúži samé zlé dni. Musíte si uvedomiť, že nič nebude ako bolo, všetko bude iné, pretože každá opatrovateľka má iný štýl práce – iné schopnosti. Prosím, naučte sa to prijať a vážte si našu prácu tak, ako si my chceme vážiť vás. Nie všetci sú však takí – česť dobrým ľuďom, ktorých je iste väčšina.

 

S úctou vaša opatrovateľka


Ohodnoťte článok: