Víno a levanduľa začali prázdninovú pohodu

Júl 2016 / Prečítané 916 krát

   Patrí to k začiatku leta pod Malými Karpatmi. Víno a levanduľa prináša do našich končín nielen kúsok Stredomoria, ale predovšetkým atmosféru pohody, bez ktorej si začiatok letných prázdnin ani nevieme predstaviť.

   Čas letí a podujatie Víno a levanduľa oslavovalo už piate výročie. Stalo sa tradíciou a získava si čoraz väčšou popularitu. Potvrdzovali to aj davy ľudí, ktoré v sobotu 2. júla prúdili pomedzi pezinské vinohrady a stúpali do úbočia smerom k dnes už legendárnej mediteránnej záhrade Vladimíra Píša.
   Chodníky a cestičky medzi riadkami vinohradu sa zaplnili stánkami – a stánky sa zaplnili najrozmanitejšími vzorkami vín, pochúťok slaných i sladkých a suvenírov, samozrejme pôvodných a ručne zhotovených. Teda žiadne Made in China.
   „V porovnaní s približne desiatkou vinárov, ktorí tu boli prvý raz, súčasného piateho ročníka podujatia Víno a levanduľa sa zúčastnilo až 34 vinárov z Pezinského vinohradníckeho rajóna,“
povedala Oľga Bejdáková, predsedníčka Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov. „Nejde len o vinárov-Pezinčanov, ktorí u nás pôsobia, ale musia mať aj víno z pezinskej vinohradníckej oblasti, čo okrem samotného Pezinka znamená časť Limbachu, Vinosád a časť Svätého Jura. Týmto sme podmienili účasť na podujatí. Takže aj vinári, ktorí sú tu z iných oblastí, majú v našom rajóne vinice a hrozno pochádza odtiaľto. “
   Okrem 34 vystavovateľov mohli návštevníci podujatia navštíviť množstvo stánkov s občerstvením a gastronomickými špecialitami, medzi ktorými vynikali zákusky s levanduľovou príchuťou, ale aj írečitý a pikantný guláš. Nechýbali ani ručné výrobky predovšetkým s témami levandule a viniča, teda zväzky sušenej levandule a iných byliniek, oleje, ovocné šťavy či kozmetika.
   „ Akcii predchádzalo niekoľko sobotňajších brigád, kedy sme museli pokosiť a vyčistiť obrovské územie aj v spolupráci s Mestským podnikom služieb, ktorý nám poskytol veľkú pomoc, a tiež pričinením malých firiem či vinárov, ktorí tu ani nevystavujú. Nadšenci, ako napríklad Gabo Guštafík, Radovan Klamo alebo Peťo Hanúsek čistili krovinorezmi stráne tam, kde sa ani technika nedostala,“ vysvetľuje Oľga Bejdáková. „Nestačí totiž, ak si vinár vyčistí územie okolo svojho vinohradu. Územie je veľmi rozsiahle a niekoľko sobôt sa tu striedalo desať či pätnásť ľudí.“
   Brigáda čakala organizátorov aj na druhý deň po samotnej akcii. Dobrovoľníci z vinárskeho spolku napokon brigádujú v pezinskom vinohradníckom rajóne už niekoľko rokov, čo v minulosti zaznamenala aj redakcia Pezinčana. Cieľom týchto akcií je revitalizovať územie pri Pezinku. Brigádnici vyčistili veľa kanálov, potokov, cestičiek a chodníkov a priebežne ich udržiavajú. Pretože aj keď sa raz niečo vyčistí, treba sa o to pravidelne starať.
   A ako sú organizátori spokojní s návštevnosťou?
   „Z roka na rok je tu nielen viac vystavovateľov, ale aj návštevníkov. Musím však dodať, že hoci je na prvý pohľad zrejmé, že je tu viac ľudí, sú tu mnohí, ktorí si nekúpia lístky, takže akcia ešte vždy nie je finančne zisková,“ dodáva Oľga Bejdáková. „Budeme musieť zlepšiť organizačnú stránku podujatia. Dúfam hlavne, že nám počasie vydrží. Akcia sa vždy koná začiatkom júla, keď kvitne levanduľa, ale zároveň sú v tomto čase veľké výkyvy počasia, niekedy je daždivo, inokedy tropické horúčavy.“
   Tohtoročná sobota 2. júla bola spočiatku naozaj slnečná a s tropickými teplotami nad tridsať stupňov, meteorológovia však zároveň varovali pred blížiacim sa ochladením a búrkami. Prichádzajúci front však nakoniec spomalil tempo, a tak sa popoludní iba príjemne podmračilo, čo v konečnom dôsledku vylákalo medzi víno a levanduľu ďalších návštevníkov.
   Záhrada Vladimíra Píša takmer praskala vo švíkoch. Obdivovatelia prechádzali cez husté porasty levandule, v ktorej modrých kvetoch bzučali celé roje čmeliakov. Okrem božského pokoja a príjemného chládku tu hostia našli aj občerstvenie v podobe príjemne vychladeného vína, samozrejme pôvodnej domácej výroby.
   Vladimír Píš pestuje a „piple“ svoju záhradu už takmer dvadsať rokov. Paradoxne ako najväčší problém vníma klimatickú zmenu, vďaka ktorej je ešte aj na tomto subtropickom kúsku zeme nad Pezinkom, predsa len príliš teplo a najmä sucho.
   „Chýba mi trochu viac zrážok v lete. Aj keď som tu vysadil stredomorské druhy rastlín, ktoré sú odolné voči suchu, predsa len pri veľkom deficite zrážok zo seba nevydajú všetko, čo by mali,“ hovorí Vladimír Píš. „Mikroklimatické podmienky sú tu skvelé, ale s javom ako klimatická zmena som pri zakladaní záhrady naozaj nerátal. Jeden z jej účinkov je taký, že druhy, ktoré som mohol predtým pestovať len v hornej, teplejšej časti záhrady, môžem teraz presúvať aj do tej spodnej, pôvodne chladnejšej. Hore raz možno vysadím kaktusy. “ 
   V záhrade sa začína dariť oleandrom aj vavrínom, pýchou Vladimíra Píša sú nedávno vysadené olivovníky. Stávalo sa, že cez zimu zamŕzali, ale niekoľko rokov sa im už darí, dokonca oliva aj zarodila. Čo je zaujímavé, jej kvety nie sú vôbec aromatické ako kvety nepravej „divej“ olivy, ktorá rastie aj v našich parkoch, v skutočnosti však ide o hlošinu úzkolistú.
   „Baví ma to stále rovnako, dokonca mám pocit, že z roka na rok viac. Vidím, ako záhrada dostáva taký tvar, aký som si predstavoval. Stromy dorastajú, množstvo druhov, ktoré som tu vysadil, ukazuje, že to bola dobrá voľba,“ dodáva Vladimír Píš a medzitým trpezlivo odpovedá na otázky návštevníkov, ktorí sa očividne inšpirujú krásami jeho stredomorského levanduľového raja – a odchádzajú zjavne odhodlaní sami sa pustiť do pestovateľského dobrodružstva.
   Počasie napokon vydržalo až do „záverečnej“ a nám neostáva nič iné, než sa tešiť na ďalší, v poradí už šiesty ročník Vína a levandule, či na iné príjemné stretnutia uprostred malebných pezinských vinohradov.

 

(kam)

 FOTO: Ján ŠTRBA


Ohodnoťte článok: