Bratisalvský organový festival aj v Pezinku

Jún 2016 / Prečítané 1067 krát

Franz Lörch   Novinkou Bratislavského organového festivalu je rozšírenie ponuky aj za hranice Bratislavy. Prvým koncertom zo série OUTSIDE BOF bude tohtoročný koncert v Pezinku v nedeľu 3. júla o 19.30 hod. v Kostole Najsvätejšej Trojice, známom ako kapucínsky kostol. Diela J. Pachelbela, D. Buxtehudeho, F. Piazza, J. E. Eberlina, J. S. Bacha, J. P. Sweelincka a D. Zipoliho zaznejú v interpretácii nemeckého organistu Franza Lörcha.
   Umelec absolvoval hru na organe na Vysokej hudobnej škole v Mníchove u profesora Karla Richtera. Koncertoval v najdôležitejších hudobných centrách Európy, napr. v NotreDame v Paríži, Grossmünster Zürich, v Katedrále Sv. Pavla v Londýne, v Mozarteum Salzburg, v Kreuzkirche Dresden, v S. Maria in Vallicella v Ríme. Ako sólista vystúpil na hudobných festivaloch vo väčšine európskych krajín a v USA. Roku 1987 hral inauguračný organový koncert na novom nástroji firmy Klais v Mníchovskej filharmónii. Zrealizoval množstvo rozhlasových a CD nahrávok. Ako prvý nemecký organista nahral diela francúzskeho skladateľa Louisa Vierna. V rokoch 1985-2001 pôsobil ako pedagóg na Konzervatóriu Richarda Straussa v Mníchove. Od roku 1992 je umeleckým riaditeľom festivalu Internationale Orgelkonzerte in München.
    Bratislavský organový festival 2016 sa uskutoční od 28. júna do 10. júla. Predstaví organ opäť trochu inak: v kombinácii so spevom a barokovou trúbkou, v extravagantnej polohe zasahujúcej až k hraniciam pop music, v improvizačnom projekte s recitátorom, ale samozrejme aj v klasickej a kráľovskej disciplíne – veľkom organovom recitáli. BOF prináša opäť dramaturgicky vyprofilované a originálne produkcie.
   Viac informácií o festivale a bratislavských koncertoch sa dozviete na: https://www.facebook.com/BratislavskyOrganovyFestival.

 

Martina Tolstova

 


Ohodnoťte článok: